بعضی وقت ها سوختگی های مختلف روی اجاق گاز دریچه های سوخت و منافذ اجاق را مسدود می کنند. پاک کردن این سوختگی ها ظاهر گاز را زیباتر کرده و عمر بیشتری به آن می بخشد. در این مطلب می خواهیم نحوه از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز را با روش های خانگی با هم بررسی کنیم.

از بین بردن سوختگی گاز استیل و شیشه ای

به طور کلی برای از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز شیشه ای و استیل، ابتدا باید به گاز اجازه خنک شدن داد. نباید سریعا بعد از سوختگی شروع به تمیز کردن گاز کرد و سرد شدن کامل آن الزامی می باشد. سپس با استفاده از روش های زیر اقدام به از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز خود کنید.

از بین بردن سوختگی گاز

تمیز کردن گاز

شستن چدن گاز با لوله بازکن

یکی از روش ها استفاده از لوله بازکن برای پاک کردن و تمیز کردن سوختگی های روی اجاق گاز، مثل پلاستیک ذوب شده می باشد. برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی از لوله باز کن های معمولی استفاده کنید. به این صورت که باید لوله بازکن را روی چدن ها یا لکه های کاملا خشک روی گاز بریزید.

بعد از ریختن لوله باز کن، با دستکش آن را پخش کنید. چند دقیقه صبر کنید و سپس با یک اسفنج آن را پاک کنید. شستشو با اسفنج را با کمک آب داغ و به آرامی انجام دهید. توجه داشته باشید که چدن های گاز را در صورت امکان می توان از گاز جدا کرد و در محلول آب و پاک کننده های دیگر قرار داد.

نکته: پاک کننده ها و تمیزکننده های مخصوص برای تمیز کردن سوختگی گاز و آلودگی های مربوط به آن وجود دارند و می توانید آن ها را از بازار خریداری کنید. توجه کنید در همه ی مراحل پاک کردن گاز از دستکش استفاده کنید تا آسیب کمتری به پوست وارد شود.

استفاده از ترکیبات طبیعی و خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز

یکی از روش های تمیز کردن و از بین بردن سوختگی های موجود بر روی اجاق گاز لکارگیری تزکیبات طبیعی است که در ادامه روش های آن را به طور کامل برای شما شرح داده ایم:

ترکیبات طبیعی برای تمیز کردن اجاق گاز

ترکیبات طبیعی و خانگی برای از بین بردن سوختگی اجاق گاز

آمونیاک و جوش شیرین

استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن و از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز یکی از بهترین روش ها می باشد. مشعل های گازی که قابل برداشت می باشند را در کیسه ای گذاشته و آمونیاک را روی آن ها بریزید. روز بعد آن ها را شسته و مشاهده کنید که چطور می درخشند.

آب جوش

اگر پاک کننده یا تمیز کننده های دیگری نداشته باشید، می توانید آب جوش را امتحان کنید. آب جوش را با دقت روی سطح کثیف بریزید و اجازه دهید تا خنک شود. لکه ها و سوختگی های سخت با چند مرتبه انجام این کار به راحتی محو می شوند و  سپس اگر لازم شد، با کمی صابون روی اسفنج تمیز کنید.

آب جوش

آب جوش برای از بین بردن سوختگی گاز

آب اکسیژنه و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های از بین بردن سوختگی های اجاق گاز و تمیز کردن لکه آن، استفاده از ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین می باشد. روش استفاده به این صورت می باشد که سطح گاز را با جوش شیرین بپوشانید و سپس آب اکسیژنه را کم کم روی آن بریزید و بعد از صبر کردن سطح را آبکشی کنید.

از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز با نمک و جوش شیرین

یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری نمک را با هم مخلوط کرده و سپس یک قاشق سوپ خوری آب روی آن بریزید تا خمیری به دست آید. سپس پارچه را داخل مخلوط گذاشته و روی سوختگی ها و لکه بکشید و با یک دستمال دیگر آن را از سطح پاک کنید.

تمیز کردن اجاق گاز با روغن گیاهی و یا روغن زیتون

یکی دیگر از روش ها روغن گیاهی و یا روغن زیتون می باشد که آن را بر روی اجاق گاز خود بریزید و روغن را روی سطح بمالید. سپس روی آن را با استفاده از یک محصول تمیز کننده همه کاره اسپری کنید و با دستمال نیز پاک کنید. این روش روی هود آشپزخانه هم مناسب است.

تمیز کردن اجاق گاز با روغن گیاهی

روغن گیاهی برای تمیز کردن اجاق گاز

صابون و آب

برای این روش مشعل های گاز را ابتدا جدا کنید و با استفاده از یک پارچه و مخلوط کمی صابون و آب، روی سطح اجاق گاز بکشید و بعد از کمی تامل لکه های باقیمانده از سوختگی را بشورید.

اگر لکه ها پاک نشد، یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه کنید و سپس آن را روی محل مورد نظر بمالید. پس از چند دقیقه صبر کردن، آن را تمیز کنید و مشعل ها را آبکشی کنید. بعد از این که سطح گاز به طور کامل خشک شد، مشعل ها را سر جایش قرار دهید.

سرکه سفید برای از بین بردن سوختگی اجاق گاز

سرکه سفید یکی از بهترین تمیز کننده ها برای از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز و لکه های باقی مانده می باشد. یک سوم بطری اسپری را با سرکه سفید و دو سوم بعدی را با آب مخلوط کنید و سپس محلول را روی لکه ها بزنید و سپس تمیز کنید. اسیدیته سرکه به حذف کثیفی ها نیز کمک می کند.

جوش شیرین و لیمو

جوش شیرین شامل ذرات بسیار خوب و ضد باکتری است که به پاک کردن لکه ها کمک می کند و شیشه های گاز را خراش نمی دهد. کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید و سپس یک برش لیمو را روی سطح گاز بمالید و با استفاده از یک پارچه مرطوب آن را تمیز کنید.

جوش شیرین و لیمو

تمیز کردن گاز با جوش شیرین و لیمو

مایع ظرفشویی و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های از بین بردن سوختگی روی اجاق گاز و تمیز کردن لکه آن استفاده از نصف مایع ظرفشویی و نصف از جوش شیرین می باشد. آن ها را در یک کاسه مخلوط کنیدو بعد مخلوط را روی سطح گاز و لکه ها بریزید و سپس بعد از صبر کردن، سطح گاز را دستمال بکشید.

مواد تمیز کننده صنعتی گاز

تمیز کننده های گاز موجود در بازار به خوبی عمل می کنند. قسمت های جدا شدنی گاز را بردارید و در جایی مناسب آشپزخانه قرار دهید و پاک کننده تجاری را روی آن اسپری کنید و برای چند ساعت یا یک شب بگذارید بمانند. سپس، در آب داغ و مایع تمیز کننده قرار دهید و بشورید.

مواد تمیز کننده صنعتی گاز

مواد صنعتی تمیز کننده گاز

چاقو یا تیغ

برای آن لکه هایی که سوخته اند و بسیار سفت و سخت هستند، سعی کنید از یک تیغ یا چاقو استفاده کنید. کاری که شما باید انجام دهید این است که تیغه چاقو را در زاویه ای مناسب نگه دارید و روی سوختگی ها بکشید و آن ها را از سطح گاز جدا کنید.

سخن پایانی

قبل از امتحان هر کدام از روش های گفته شده، اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز سرد باشد و سپس با انتخاب لوازم پاک کننده در دسترس و بهترین روش و مناسب ترین برای اجاق گاز خود، اقدام به از بین بردن جای سوختگی روی اجاق گاز و لکه های باقیمانده حاصل از آن کنید.

سوالات متدوال از بین بردن جای سوختگی روی اجاق گاز

آیا تمیز نکردن اجاق گاز باعث صدمه به گاز می شود؟
بعضی وقت ها کثیفی ها و سوختگی های مختلف روی اجاق گاز دریچه های سوخت و منافذ آن را مسدود می کنند و در آخر طول عمر اجاق گاز را کاهش می دهند.

بهترین روش برای تمیز کردن سوختگی روی اجاق گاز لعابی چیست؟
به طور کلی بهترین روش، استفاده از لوله بازکن های معمولی برای پاک کردن و تمیز کردن سوختگی های روی اجاق گاز، مثل پلاستیک ذوب شده می باشد.

بهترین روش های پاک کنندگی طبیعی اجاق گاز چیست؟
انواع پاک کننده های خانگی مانند: جوش شیرین، آب داغ، تیغ یا چاقو، مایع ظرفشویی، سرکه و … موادی مناسب برای از بین بردن سوختگی های روی اجاق گاز و تمیز کردن آن می باشند.