تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی امری جدی است و این مسئله ممکن است موجب ضررهای بسیاری مانند: تعمیر لوازم خانگی برقی و یا گاهی اوقات هم حتی تهیه یک لوازم جدید را با خود همراه داشته باشد.

در زمان حال اغلب لوازم خانگی ها، الکترونیکی می باشند که هر نوع جریانات برق و اختلال در ولتاژ لوازم خانگی برقی، موجب به صدمه سیستم الکترونیکی مثل برد می شود. که در ادامه این مقاله ما به صورت کامل به تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی می پردازیم.

نوسانات برق و اختلال در لوازم خانگی

تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی برقی به این صورت می باشد که این نوسانات و اختلالات در برق ممکن است که به عنوان نمونه حتی اگر تلویزیون شما هم خاموش باشد، ولی از برق کشیده نشده باشد، به دستگاه شما صدمه و آسیب برساند.

نمونه دیگر به طور مثال لوازم خانگی یخچال می باشد. که تاثیر قطع برق بر روی لوازم خانگی در یخچال های ساید بای ساید، حتی از یخچال های معمولی هم بیشتر هستند. یخچال های ساید به علت کارکرد بسیار کمپرسور، با نوسانات و قطع برق نیز آسیب پذیرتر هستند.

حتی دستگاه ماکروفر، اجاق گازهای برقی و سایر لوازم خانگی برقی هم از آسیب های ناشی از قطع برق در امان نیستند. توجه کنید که برق استاندارد برای لوازم خانگی در کشور ما، ۲۲۰ ولت می باشد که تا ۵۰ هرتز نوسان نرمال است و اختلالی برای لوازم برقی به وجود نمی آورد.

اما به علت قطع پشت هم جریان برق و نواسانات بیشتر از اندازه، که با وصل شدن برق با ولتاژ بالای ۲۲۰ ولت به لوازم وارد می گردد، موجب به صدمه و در برخی اوقات موجب سوختگی در آن ها می شود.

بهترین راه کار برای حفاظت از لوازم خانگی در حین قطعی برق

بهترین راه حل جهت محافظت از تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی چیست؟ بهترین راه حل برای جلوگیری از صدمه اعم از قطع برق بر روی لوازم خانگی برقی خانه و آشپزخانه، رعایت نکته های استاندارد در قسمت زیر می باشد:

 • استفاده از محافظ برق
 • استفاده از جعبه فیوز
 • استفاده از ups
 • جدا کردن لوازم برقی از پریز برق

محافظ برق

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که استفاده از محافظ برق در تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی چه می باشد و تا چه اندازه از خرابی لوازم خانگی در مقابل قطع برق جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است که استفاده از محافظ برق، راحت ترین و ارزان ترین روش برای جلوگیری از اختلال لوازم خانگی برقی در برابر قطعی و نوسانات برق می باشد.این محافظ ها شامل فیوزهایی در خود می باشند که از نوسانات برقی و ولتاژ بیش از اندازه محافظت می کند.

خصوصیات یک محافظ مناسب

ادر ادامه به معرفی خصوصیات یک محافظ خوب و با کیفیت پرداخته ایم:

 • مجهز به مدار اتوماتیک برای افزایش و کاهش جریان برق
 • برخورداری از دو خروجی مجهز به سیستم محافظ ولتاژ در حوزه استاندارد
 • دارای نمایشگر ال سی دی برای تعیین کردن ولتاژ و کارکرد دستگاه
 • دارای چراغ نشانگر برای تعیین کردن موقعیت دستگاه
 • دارای دو خروجی ارت دار استاندارد
 • دارای فیلتر حذف نویز برق شهری باشد
 • مدار تاخیر برق داشته باشد
 • مجهز به فیوز مینیاتوری باشد

استفاده از جعبه فیوز یا استابلایزر

استفاده از جعبه فیوز یا استابلایزر هم می تواند الگوی مطلوبی برای جلوگیری از آسیب های خرابی و یا حتی سوختگی لوازم خانگی در برابر قطعی برق و نوسانات ولتاژ باشد. به جای اینکه برای همه لوازم برقی خود تکی محافظ بخرید می توانید از جعبه فیوز و یا استابلایزر بهره ببرید.

اما دقت کنید که این الگو (استفاده از جعبه فیوز) روش قدیمی می باشد و جایگزین آن کمک از استابلایزر می باشد. استابلایزر یکسان کننده جریان می باشد که در زمان قطع و وصل برق از ورود ولتاژ بالا به لوازم خانگی برقی جلوگیری می کند.

استابلایزر دارای حجم ولتاژ 6kv و 8kv می باشد که برحسب تعداد لوازم خانگی برقی در خانه باید انتخاب کنید و موجب حفاظت در برابر تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی شوید. استاپلایزرها به واسطه نمایندگی های معتبر در فرروشگاه های لوازم برقی ارائه می شوند.

استفاده از یو پی اس ups

اینکه چگونه استفاده از یو پی اس ups موجب جلوگیری از اثر گذاری قطع برق بر لوازم خانگی می گردد به این صورت می باشد که یو پی اس در طی قطع یکدفعه ای جریان برق از ذخیره برق داخل خود برای عدم خاموشی ناگهانی لوازم خانگی برقی می شود.

استفاده از یو پی اس در ساختمان های اداری و در برخی اماکن به کار می رود. که موجب می شود در این زمان افراد فرصت خاموش کردن لوازم برقی را داشته باشند و از ورود ولتاژ های زیاد که برای لوازم برقی ضرر دارد جلوگیری شود.

جدا کردن لوازم برقی منزل و یا آشپزخانه از پریز برق

دقت نمایید که این مسئله در مورد تمام لوازم برقی خانه عمل نمی کند و شما می توانید فقط لوازمی را که از آن ها استفاده نمی کنید را از پریز برق بکشید. به عنوان مثال با کشیدن برق یخچال فریزر و یا ساید، مواد غذایی خراب می شوند و این راه تاثیرگذار نمی باشد.

اما اگر از تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکروفر و سایر لوازم برقی خانه یا آشپزخانه استفاده روزانه ندارید، می توانید آن ها را از پریز برق بکشید تا با این عمل اضافه بر جلوگیری از صدمات برقی، در مصرف انرژی هم صرفه جویی نمایید.

سخن پایانی

ما همواره در این مقاله برای شما همراهان گرامی تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی و آسیب های ناشی از آن را برایتان شرح داده ایم و همچنین برای جلوگیری از این مشکل، راهکار ها و راه حل هایی را برایتان بازگو کردیم تا بدین وسیله مانع از تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی برقی شوید.

سوالات متداول مقاله تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی

 1. تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی چیست؟
  تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی امری جدی است و این مسئله ممکن است موجب ضررهای بسیاری مانند: تعمیر لوازم خانگی برقی و یا گاهی اوقات هم باعث سوختگی برد لوازم برقی و حتی تهیه یک لوازم جدید را با خود همراه داشته باشد.
 1. بهترین راه حل جهت محافظت از تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی چیست؟
  استفاده از محافظ برق، استفاده از UPS، استفاده از جعبه فیوز، جدا کردن لوازم برقی از پریز برق
 1. نقش UPS چیست؟
  استفاده از یو پی اس در ساختمان های اداری و در برخی اماکن به کار می رود. که موجب می شود در این زمان افراد فرصت خاموش کردن لوازم برقی را داشته باشند و از ورود ولتاژ های زیاد که برای لوازم برقی ضرر دارد جلوگیری شود.