همانطور که می دانید، یخچال یکی از مهمترین لوازم خانگی است که در تمامی خانه ها وجود دارد و افراد برای اینکه مواد مغذی خود را سالم نگه دارند، در یخچال یا فریزر آنها را قرار می دهند. یکی از رایج ترین مشکلات یخچال خرابی ترموستات می باشد و ما در این مقاله به نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال می پردازیم و امیدوار هستیم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شود.

نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال چگونه است؟

بهتر است قبل از اینکه به تعمیر این قطعه از یخچال بپردازیم، ابتدا کمی درباره کارایی این نوع قطعه بدانید. ابتدا بهتر است بدانید که ترموستات یکی از مهمترین قطعات یخچال است که در واقع فرمان دهنده یخچال می باشد. کار اصلی ترموستات یخچال این است که دمای داخلی یخچال را طبق دمایی که مشخص شده است، کنترل کند. هنگامی که سرما کم باشد، ترموستات به کمپرسور فرمان می دهد که شروع به کار کند و زمانی برودت به حد نساب رسید، ترموستات فرمان خاموش شدن کمپرسور را می دهد.

همچنین بهتر است بدانید که در فصل های مختلف ترموستات درجه ها مختلفی دارد که برای کاهش مصرف انرژی و عمر طولانی تر یخچال مفید است. حال ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که ترموستات در کجا یخچال قرار دارد، در جواب این سوال باید گفت که ابتدا باید بدانید که در بعضی از یخچال ها ترموستات تعبیه نشده است و به جای آن سنسور وجود دارد که وظیفه ی کنترل دمای یخچال را به عهده می گیرد. حال بهتر است بدانید که یک ولوم برای تنظیم دمای در داخل یخچال وجود دارد و در پشت آن که قابل مشاهده نیست، ترموستات یخچال قرار گرفته است.

حال قبل از اینکه به تعمیر این قطعه بپردازیم، ابتدا بهتر است بدانید که معمولا تعمیری برای این قطعه صورت نمی گیرد و فقط این قطعه تعویض می شود.

نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال چگونه است؟

نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

آموزش تعویض ترموستات یخچال

همانطور که می دانید، زمانی می توان متوجه شد که ترموستات خراب شده که یخ و برفک تشکیل شود و کمپرسور یکسره کار کند و باید تعمیرات یخچال و تعویض این قطعه صورت گیرد. برای تعویض ترموستات یخچال ابتدا بهتر است که یخچال را از برق بکشید و بعد از آن با پیچ گوشتی به آرامی درجه دما را خارج کنید. شفت ترموستات با مهره ای متصل است که می توانید با انبردست آن را شل کنید. یک پیچ در پشت درپوش یخچال قرار دارد، آن را با پیچ گوشتی چهارسور باز کنید و بعد به آرامی ترموستات را جدا کنید. حال به اتصالات ترموستات دسترسی پیدا کرده اید و شما می توانید آن را جدا کنید.

از این قسمت به بعد به خوبی در رابطه با آموزش تعویض ترموستات یخچال دقت کنید. روکش مویی را از دیوار داخلی یخچال خارج کنید و روکش لوله مویی جدید را جایگزین کنید و بعد دوباره اتصالات ترموستات را مانند دفعه قبل انجام دهید. ترموستات را در جای خود قرار داده و بعد از آن مهره شفت را با انبردست محکم کنید. سیم ها را به درستی و منظم قرار دهید زیرا اگر به خوبی سیم ها را در جای مناسب خود قرار ندهید، ممکن است منجر به خرابی یخچال شود. در آخر پیج باکس ترموستات را که در ابتدا باز کردید را ببندید و پوشش را قرار دهید.

آموزش تعویض ترموستات یخچال

تعویض ترموستات یخچال

نکات مهم در رابطه با تنظیم درجه ترموستات یخچال

در این بخش از مقاله به نکاتی در رابطه با ترموستات می پردازیم تا مشکلی برای این قطعه از یخچال پیش نیاید، زیرا همانطور که مشاهده کردید، تعمیر و یا تعویض این قطعه دردسرهای زیادی دارد که ترجیح می دهید از آن مشکل پیشگیری کنید تا با دردسرهای تعویض آن مواجه نشوید. نکات تنظیم درجه ترموستات به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا بدانید که درجه دما در انواع فصل ها متفاوت است.
 • دما معمولا باید بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد باشد تا برای مواد داخل یخچال مناسب باشد.
 • این دما باید در فصل زمستان باید 1 یا 2 درجه سانتی گراد باشد.
 • در فصل تابستان همان 2 الی 5 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود.
 • همچنین مواردی مانند جای درست یخچال و دور از تابش نور خورشید و وسایل گرمازا را فراموش نکنید.
نکات مهم در رابطه با تنظیم درجه ترموستات یخچال

نکات مهم تنظیم درجه ترموستات یخچال

سخن پایانی نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال

همانطور که در این مقاله خواندید، ما به تعویض ترموستات یخچال پرداختیم و متوجه شدید که امکان تعمیر این قطعه یخچال بسیار کم است و در بیشتر موارد تعمیرکاران حرفه ای پیشنهاد تعویض این قطعه را می دهند. در ادامه مقاله مشاهده کردید که ترموستات درواقع یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات یخچال است که به کمپرسور فرمان می دهد. همچنین برای اینکه ترموستات خراب نشود، بهترین نکات را که شامل انتخاب درجه دما مناسب در فصل ها می باشد، ذکر شد.

اگر به دنبال تعمیر لوازم خانگی هستید، به نلی هوم مراجعه کنید. نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و بهترین تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن لوازم خانگی شما را در محل تعمیر می کنند.

سوالات متداول

 1. کار ترموستات در یخچال چیست؟
  ترموستات یخچال در واقع یک فرمان دهنده است که در صورتی که سرما کم باشد، ترموستات به کمپرسور فرمان می دهد که شروع به کار کند و زمانی برودت به حد نساب رسید، ترموستات فرمان خاموش شدن کمپرسور را می دهد.
 2. در نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یحچال باید بیشتر به چه نکاتی توجه کرد؟
  معمولا تعمیرات در ترموستات یخچال انجام نمی شود و بیشتر تعویض قطعه انجام می شود. مهمترین نکته ای که باید توجه کنید، این است که در زمان گذاشتن ترموستات جدید در بدنه یخچال، سیم ها را منظم در جای خود قرار دهید زیرا توجه نکردن به این نکته منجر به خرابی یخچال می شود.
 3. برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و بهترین تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن لوازم خانگی شما را در محل تعمیر می کنند.