همه چیز در مورد تعمیر موتور یخچال

شابد برای شما نیز این سوال به وجود بیاید که آیا تعمیر یخچال ارزش دارد؟ به طور کلی یخچال یکی از معدود وسایلی است که در خانه شما به طور مداوم در روز یا شب کار می کند و غذای شما را سرد نگه می دارد. اگر در نظر بگیرید که یک یخچال چقدر باید کار کند، در واقع بسیار شگفت انگیز است که آنها به ندرت خراب می شوند. در موارد نادری که یخچال شما از کار می افتد، ممکن است با هزینه تعمیرات بالا و هزینه جایگزینی تمام مواد غذایی از دست رفته مواجه شوید.

تعمیرات موتور یخچال

تعویض موتور سوخته یخچال

آیا تعمیر یخچال ارزش دارد؟

خوب، اگر یخچال بیش از 10-15 سال از عمر آن گذشته باشد، هیچ فایده ای برای سرمایه گذاری برای تعمیر ندارد.

هزینه یک کمپرسور جدید نصف کل هزینه یخچال خواهد بود. بنابراین، اساساً می توانید کمی بیشتر هزینه کنید و یک یخچال کاملاً جدید مجهز به کمپرسور جدید بخرید.

نترسید! این مقاله اینجاست تا هر آنچه را که باید در مورد تعمیر یخچال فریزر خود بدانید را به شما بگوید. ممکن است تعجب کنید که بدانید تعمیرات در واقع بسیار آسان است و فقط به دانش کمی در مورد دستگاه و کمی صبر نیاز دارد. بیایید با برخی از اطلاعات اولیه شروع کنیم.

آموزش تعمیر موتور یخچال در خانه

یخچال و فریزر از دو جزء اصلی تشکیل شده است: کویل کندانسور و کویل اواپراتور. یک خنک کننده مایع توسط یک کمپرسور و یک موتور از طریق این سیم پیچ ها به گردش در می آید. مایع مبرد در کندانسور خنک می شود. سپس به سمت اواپراتور جریان می یابد. در اواپراتور، هوای دستگاه با تماس با سیم پیچ پر از مایع خنک می شود. کندانسور یخچال یا فریزر سیم پیچ بیرونی دستگاه است. اواپراتور سیم پیچ در داخل است. مایع خنک کننده توسط یک کمپرسور در سیستم به گردش در می آید.

اکثر یخچال ها و فریزرها بدون یخ زدگی هستند. در این نوع یونیت، یک بخاری به طور خودکار توسط تایمر روشن می شود تا یخ زدگی داخل دستگاه ذوب شود. یخ زدگی توسط بخاری در چندین نقطه مختلف در واحد ذوب می شود که از سردترین و یخ زده ترین مناطق شروع می شود. هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، ترموستات به طور خودکار به چرخه خنک کننده تغییر می کند تا دمای انجماد استاندارد را حفظ کند. از آنجایی که این فرآیند به صورت خودکار انجام می شود، یخ زدگی در داخل جعبه ایجاد نمی شود.

سیستم کمپرسور واحد، که مایع خنک کننده را از طریق سیستم سیم پیچ وارد می کند، توسط یک موتور از نوع خازن هدایت می شود. دیگر بخش‌های اساسی سیستم خنک‌کننده/یخ‌زدایی شامل کلیدها، ترموستات‌ها، بخاری‌ها، کندانسورها و فن‌ها هستند. فردی که خودتان این کار را انجام می دهید می تواند بسیاری از این اجزای یخچال را آزمایش و جایگزین کند. با این حال، همانطور که بعدا توضیح داده شد، استثناهایی وجود دارد که بهتر است به یک تعمیرکار حرفه ای واگذار شود.

قبل از تعمیر موتور یخچال ابتدا باید بر روی یخچال یا فریزر، مطمئن شوید که آن را از برق جدا کرده اید. پس از جدا کردن دستگاه، بررسی کنید که آیا موتور/کمپرسور خازن دارد یا خیر. این قطعه در یک محفظه در بالای موتور قرار دارد. خازن ها برق را ذخیره می کنند، حتی زمانی که برق دستگاه خاموش است. قبل از انجام هر کاری بر روی یخچال یا فریزر نوع خازنی، باید خازن را تخلیه کنید، در غیر این صورت ممکن است شوک شدیدی دریافت کنید.

تعمیر یخچال در خانه

تعمیرات موتور یخچال در خانه

نحوه تخلیه خازن یخچال

 1.  یخچال یا فریزر را از برق بکشید.
 2.  برای دسترسی به خازن، پانل سرویس را در قسمت پشتی دستگاه یا پانل سرویس در جلوی دستگاه زیر درب بردارید، همانطور که بعداً برای جدا کردن قطعات توضیح داده شد. خازن در محفظه ای در بالای واحد موتور/کمپرسور قرار دارد. به نظر می رسد یک باتری سلول خشک بزرگ است.
 3.  برای تخلیه خازن، از یک مقاومت 2000 اهم و 2 وات استفاده کنید – یک واحد سیم ارزان قیمت که در اکثر فروشگاه های لوازم برقی موجود است. پروب های مقاومت را به پایانه های خازن ببندید. این باعث تخلیه خازن می شود. اگر خازن دارای سه پایه ترمینال است، مقاومت را به یک ترمینال بیرونی و ترمینال مرکزی و سپس به ترمینال خارجی دیگر و ترمینال مرکزی وصل کنید. پس از تخلیه خازن می توانید به تعمیرات ادامه دهید.

اجزای کنترل یخچال در کدام قسمت قرار دارند؟

اجزای کنترل یخچال معمولا در قسمت بالایی یا بالای دستگاه قرار دارند. موتور، کمپرسور، کویل کندانسور و فن کندانسور در قسمت پایین قرار دارند که دانستن این امر برای تعمیر موتور یخچال از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

برای دسترسی به اجزای بخش بالایی دستگاه، پیچ های نگهدارنده را بردارید یا گیره هایی را که پانل های پلاستیکی یا فلزی را روی قطعات نگه می دارند، باز کنید. این بست ها ممکن است با برش یا قالب گیری پنهان شوند. در این مورد، برش یا قالب را با یک چاقوی بتونه با تیغه سفت جدا کنید. کنترل های بیرون زده نیز ممکن است به عنوان نگهدارنده برای بخش های مختلف پانل عمل کنند. در بیشتر یخچال‌ها، قفسه‌ها را می‌توان برداشت تا به برخی از پانل‌ها دسترسی داشته باشید.

برای دسترسی به بخش پایینی یخچال، پانل خدماتی را که با پیچ های نگهدارنده در پشت دستگاه در زیر سیم پیچ های کندانسور نگه داشته شده است، بردارید. این واحد همچنین ممکن است یک پانل دسترسی جلویی در زیر در داشته باشد. این پانل ممکن است با پیچ های نگهدارنده نگه داشته شود، یا ممکن است دو براکت کناری به سمت بالا و پایین لیز بخورد. در برخی از مدل ها، می توانید یخچال را برگردانید و قطعات را از پایین تست و سرویس کنید. در این حالت، قبل از انجام هر گونه سرویسی، یخچال باید یخ زدایی شود، از برق خارج شود و تخلیه شود.

کویل های کندانسور و اواپراتور و کمپرسور در اکثر یخچال ها واحدهای آب بندی هستند. اگر نقصی در این قسمت ها رخ داد، با یک سرویس دهنده حرفه ای تماس بگیرید. سایر قطعات را معمولاً می‌توان باز کرد یا از براکت‌های نصب جدا کرد.

اجزای کنترل یخچال

بررسی اجزای کنترل یخچال

در صورت مشاهده علائم سوختگی یا فرسودگی روی شاخک ها چه باید کرد؟

اگر سیم دستگاه فرسوده به نظر می رسد، یا اگر علائم سوختگی روی شاخک های دوشاخه یا پیچ های ترمینال – روی بلوک ترمینال، زیر پانل دسترسی عقب دستگاه – مشاهده کردید، ممکن است سیم معیوب باشد. بند ناف را با یک VOM تنظیم شده در مقیاس RX1 آزمایش کنید.

سخن آخر

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که آیا تعمیر یخچال ارزش دارد؟ همانطور که در مقاله به تفصیل در ارتباط با اینکه آیا تعمیر موتور یخچال امکان پذیر است؟ یا نه پرداخته ایم به نکته ی مهمی می رسیم که با توجه به افزایش شدید قیمت ها و لئازم آن مانند کمپرسور و مدت طول عمر زیاد یخچال ها به صرفه است که به جای تعمیر این قطعات گران یخچال ، یخچال قدیمی را با یخچال جدید تعویض کنیم .

سوالات متدوال آیا تعمیر موتور یخچال امکان پذیر است؟

 •   یکی از علل هایی که باعث می شود موتور یخچال خراب شود چیست؟
  دمای نامناسب و برفک زدن یخچال فریزر باعث می شود که متوجه شد موتور یخچال خراب شده است.
 • عمر مفید موتور یخچال چقدر برآورد شده است؟
  از زمانی که یک یخچال نو شروع به کار می کند 9 الی 10 سال عمر مفید موتور یخچال است و در شرایطی مانند نگهداری نامناسب از یخچال باعث می شود که موتور یخچال خراب شود.
 • برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین تعمیرکاران و متخصصان در سریعترین زمان ممکن در محل به تعمیر لوازم خانگی می پردازند.