مایکروفر یکی از وسایل پر کاربرد امروزی است که شما برای گرم کرن و یا پختن غذا از آن استفاده کنید. دلیل خشک شدن غذا در ماکروفر می تواند عدم آگاهی از نحوه استفاده این دستگاه باشد. در این صورت نمی توانید با آن غذاهای خوش طعمی را بپزید. اگر شما از آن گروه از افرادی هستید که موقع گرم کردن غذا توسط مایکروفر غذایتان خشک می شود شما با مطالعه این مقاله می توانید در صورت بروز مشکل این راه حل های کاربردی را استفاده کنید.

یکی از راه حل هایی که جلوگیری می کند از خشک شدن غذا در مایکروفر نحوه گرم کردن آن است. برای درست کردن سیب زمینی سرخ شده و کوکو سبزی و یا غذاهای از این قبیل بهتر است از مایکروفر استفاده نکنید، زیرا این دستگاه برای درست کردن این غذا ها تعبیه نشده است. برای گرم کردن غذا، بهتر است دستگاه را روی دمای بالا تنظیم نکنید تا مزه غذا تغییر نکند.

در زمان استفاده از مایکروفر هرگز از ظرف فلزی استفاده نکنید. زیرا امواج مایکروفر از فلز عبور نمی کند و ممکن است باعث جرقه شود. این ظروف به گرم کردن غذا نه تنها کمک نمی کنند بلکه سبب بروز مشکل و خطر خواهد شد. پس برای جلوگیری از خشک شدن غذا در مایکروفر ظرف مناسب انتخاب کنید. مثلا از ظروف شیشه ای، سرامیکی،که مشکلی را برای غذا پیش نمی آورد. در مورد ظروف پلاستیکی لازم است بدانید، برخی از این ظروف گرما را انتقال داده و غذا را گرم می کند ولی برخی از این ظروف نه تنها این امواج را عبور نمی دهند بلکه باعث آب شدن ظرف نیز می گردند .

پخش غذا به صورت یکنواخت در ظرف

خشک شدن غذا در مایکروفر

اگر می خواهید غذایی را با مایکروفر گرم کنید و یا آن را درست کنید، توصیه می شود که به طور یکسان آن را در ظرف پخش کنید.تا به تمامی قسمت های آن گرما برسد و به خوبی گرم شود. و همچنین توصیه می گردد،که لایه نازک بریزید تا به خوبی پخته شود. زیرا عملکرد دستگاه مایکروفر به این صورت است که موج به غذا می تابد و این امواج مولکول های غذا را به جنب و جوش درآورده و گرمای لازم تولید می شود. به همین دلیل توصیه می شود، پخش غذا به صورت یکسان در ظرف انجام شود تا از خشک شدن غذا در مایکروفر جلوگیری شود .

غذاهایی که با آب پخته می شوند یا به عبارت دیگر آب پز هستند همانند ماکارانی ،برنج، یا سبزیجات و پاستا برای گرم کردن به رطوبت بیشتری نیاز دارند.  رطوبت غذا از خشک شدن آن در مایکروفر پیشگیری می کند و مزه غذا حفظ می گردد،به خاطر اینکه مولکول آب به شکلی  است که اثر امواج باعث جنب و جوش بیشتر شده و گرمای بیشتری برای غذا تولید خواهد کرد. در نتیجه هر چقدر غذا آب و رطوبت بیشتری داشته باشد هم سریع گرم می شود و هم خشک نخواهد شد .

انتخاب برنامه درست برای پخت

انتخاب درست برنامه پخت در مایکروفر کمکی است تا غذا  خشک نشود. اگر با توجه به این نکات  همچنان غذا در مایکروفر خشک می شود باید از یک متخصص تعمیر مایکروفر کمک بگیرید. حالت هایی یخ زدایی، گرم کردن غذا از برنامه های کاربردی مایکروفر می باشند که در صورت انتخاب نادرست باعث خشک شدن غذا در مایکروفر خواهد شد. چرا که بیش از اندازه گرما تولید می شود و این گرما رطوبت مواد غذایی را کامل از بین می برد.

بیشتر بخوانید : علت خرابی مایکروفر

نتیجه گیری

اندازه و ابعاد این دستگاه طوری طراحی شده که مناسب در هر آشپزخانه ای می باشد. در این حال این دستگاه هم بی نقص نیست و گاهی اوقات با مشکلاتی مواجه است و یکی از آن اتفاقات خشک شدن غذا بعد از گرم شدن در مایکروفر می باشد. در این حالت غذا به شکل لاستیکی و خشک در می آید،و قابل مصرف نمی باشد .و ما در مجموعه نلی هوم با داشتن متخصصان و تعمیرکاران باتجربه شما را در تعمیر مایکروفر خود در صورت بروز چنین مشکلی راهنمایی کرده و بهترین خدمات را ارائه می دهند .