یکی از مشکلات رایج و همیشگی یخچال ها، برفک و یخ زدن آنان است. احتمالا برای تمام کسانی که یخچال دارند این مورد پیش آمده است، ولی بیشتر آنها نمیدانند که دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر چگونه است؟ ما در این مقاله به این بحث می پردازیم و امیدوار هستیم که بتوانیم راه حلی برای درست کردن ایجاد برفک یخچال خود پیدا کنید.

همانطور که میدانید برفک زدن یخچال نشانه ی خوبی نیست و باید مشکل را سریعا حل کرد. برفک زدن یخچال باعث کاهش ایجاد سرما و اگر مشکل حل نشود در بازه زمانی طولانی و نیمه طولانی باعث مشکلات دیگری نیز می شود. اگر به این مشکل بی توجهی کنید باعث خرابی کلی یخچال و فریزر می شو بنابر این باید در اصرع وقت به تعمیرات یخچال خود بپردازید.

معرفی دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر

برفک زدن در یخچال ها می تواند دلایل زیادی داشته باشد ولی اگر بخواهیم صادق باشیم بیشتر دلایل از نگهداری نا درست یخچال و فریزها می آید. زمانی که شما درب یخچال را زیاد باز نگه میدارید باعث می شود هوای خارجی وارد یخچال شود و باعث برفک زدن یخچال یا فریزر شود، پس حواستان باشد که درب یخچال یا فریزر به درستی بسته شده باشد.

دلایل رایج درست شدن برفک در  یخچال و فریزر به شرح زیر است:

 • تعیین جای نادرست برای یخچال
 • خراب بودن قطعات یخچال مانند لاستیک دور درب
 • مشکلات ترموستات

در ادامه مطلب ما به حل و شرح این مشکلات می پردازیم تا دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر شما درست شود. چنانچه مشکل برفک زدن یخچال و فریزر شما درست نشد، به یک متخصص زنگ بزنید تا برایتان تعمیر تکمیلی را انجام دهد.

دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر

برف در یخچال و فریزر

حل کردن مشکل برفک در یخچال و فریزر

درست کردن مشکل برفک زدن یخچال و فریزر یک مشکل اساسی می تواند برای کسانی که تخصص در این رشته ندارند باشد ولی کم پیش میاد برفک زدن یخچال یک مشکل سخت و حل نشدنی باشد و با هزینه نه چندان زیادی این مشکلات حل می شوند.

قرار دادن یخچال در جای مناسب

یکی از مهمترین نکاتی که باید در خانه توجه کنید محل قرار گیری یخچال است. اگر محیط مکانی که یخچال را قرار داده اید گرم یا رطوبت زیادی داشته باشد، زمانی که شما در طول یک شبانه روز درب یخچال را باز و بسته می کنید باعث می شود رطوبت هوای خارجی وارد یخچال شود و در نتیجه باعث برفک زدن یخچال یا فریزر می شود؛ پس سعی کنید یخچال را از وسایل گرمازا مانند بخاری، سماور، اجاق گاز و… یا جای گرم و دارای رطوبت دور کنید.

همچنین یخچال را در محلی که قرار گرفته است، از پشت و کناره های آن با هرچیزی 10 سانتی متر فاصله داشته باشد.

مکان یخچال در آشپزخانه

قرار دادن یخچال در مکان مناسب

درست کردن خرابی لاستیک دور درب یخچال

یکی دیگر از دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر رایجی که برای مردم پیش می آید خرابی لاستیک دور درب یخچال است که باعث می شود درب محکم بسته نشود و رطوبت به داخل یخچال نفوذ کند و باعث برفک زدن شود. برای اینکه مطمئن شوید که لاستیک دور درب خرابی ندارد به مواردی مثل پارگی، ساییدگی، شل شدن و کنده شدن توجه کنید. اگر لاستیک شما خراب بود، بهتر است هرچه سریعتر لاستیک دور درب یخچال خود را تعویض کنید زیرا که هرچه بیشتر طولش دهید باعث می شود یخچال شما سریعتر برفک بزند.

خراب بودن ترموستات

ترموستات یخچال همانطور که میدانید یکی از مهمترین اجزای یخچال است و اگر ترموستات یخچال شما خراب است بهتر به یک تکنسین یا متخصص یخچال تماس بگیرید تا تعمیرات آن را شروع کند. در مواقعی نیاز حتی به تعویض ترموستات است. خرابی ترموستات تنها یکی دیگر از دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر نیست بلکه مشکلات دیگری را هم مانند کندی عملکرد دستگاه نیز می شود.

تعمیر ترموستات

ایجاد برفک در یخچال به دلیل خرابی ترموستات

سخن پایانی

برفک زدن یخچال ها یکی از مشکلات رایج و مردمی در دنیا است و زیاد جای نگرانی ندارد. تنها کاری شما باید بکنید این مواردی که به شما گفتیم را چک کنید و یا به متخصص یا مرکز تعمیراتی زنگ بزنید، تا آنها یخچال شما را بررسی کنند و مشکل آن را به شما بگویند و شروع به تعمیر آن کنند.

اگر نیازمند یک متخصص یا تکنسین در تعمیرات وسایل خانگی خود هستید، نلی هوم یکی از بهترین مراکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی و برقی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، جارو برقی و … در کمترین زمان است. اگر قصد تعمیر انواع لوازم خانگی در محل خود را دارید می‌توانید به راحتی با ثبت درخواست، لوازم برقی خود را به آنها بسپارید.

سوالات متداول دلایل ایجاد برفک در یخچال و فریزر

 • چگونه برفک در یخچال و فریزر ایجاد می شود؟
  معمولا با وارد شدن گرما و رطوبت در داخل یخچال، برفک ایجاد می شود.
 • چه کاری باید انجام داد که دیگر یخچال برفک نزند؟
  با یافتن دلیل برفک زدن یخچال شما می توانید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.
 • برای تعمیر یخچال و لوازم خانگی خود باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم یکی از بهترین مراکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی و برقی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، جارو برقی و … در کمترین زمان است.