بوی بد آبسردکن یخچال، یکی از مشکلات همیشگی یخچال های دارای آبسردکن است، هنگامی که می خواهید درب یخچال را باز یا حتی آب بنوشید از قسمت آبسردکن بوی بدی از یخچال می آید. برای اینکه از بوی بد یخچال پیشگیری کنید و یا علت و راه حل رفع بوی بد آبسردکن یخچال آن را بفهمید، این مقاله را تا آخر بخوانید تا به شما کمک کند.

علت های بوی بد آبسردکن یخچال

علت های زیادی ممکن است در بد بو بودن آبسردکن نقش داشته باشد ولی هیچ جای نگرانی ندارد زیرا همانطور که میدانید هر مشکلی این چنینی درمانی نیز دارد که یکی از اصلی ترین آن تعمیرات یخچال است. اول از همه بدانید که پیشگیری بهتر از درمان است و پیشگری کردن از این مشکل فقط با شستشوهای مرتب و تعویض به موقع تصفیه آب است ولی بازم دردسر بزرگی همراه نیست و شما می توانید خیلی راحت در خانه این مشکلات را برطرف کنید. مشکلاتی که باعث می شود آبسردکن بو بگیرد به شرح زیر است:

 • تمیز نبودن آبسردکن یخچال
 • گیر کردن آب در آبسردکن
 • بی کیفیت بودن فیلتر آب
 • جدید بودن مخزن آبسردکن

در ادامه این مقاله به شرح این علت ها و درمانشان می پردازیم و شما می توانید خیلی راحت این درمان ها را در خانه انجام دهید.

تمیز نبودن آبسردکن یخچال

یکی از مشکلات بوی بد یخچال، تمیز نبودن آبسردکن است که بهتر است در ماه یکبار شستشو های لازم انجام شود و بهتر است بدانید کوچکترین کثیفی ها در مخزن آبسردکن باعث بوی بد می شود. برای تمیز کردن مخزن آبسردکن ابتدا باید یک دستمال را با محلول سرکه آغشته کنید و بعد محفظه را به خوبی تمیز کنید.

راه های دیگری نیز برای شستشوی مخزن آبسردکن نیز وجود دارد مانند استفاده از مواد شوینده، جوش شیرین یا وایتکس که پیشنهاد می شود از همان سرکه استفاده کنید برای شستشو زیرا که مناسب تر است. بعد از انجام هر روش چندین بار در مخزن آبسردکن، آب بریزید تا اثری از مواده شوینده باقی نماند.

گیر کردن آب در آبسردکن

علت دیگری که باعث بوی بد آبسردکن یخچال می شود، استفاده نکردن طولانی مدت از آبسردکن است که باعث عوض شدن رنگ آب مخزن و همچنین بعد از مدتی بوی بدی می دهد. اگر دیگر نمی خواهید از آبسردکن یخچال استفاده کنید، پس بهتر است مانند شستشوی علت قبلی استفاده کنید و مخزن را به خوبی تمیز کنید و بعد خشک کنید.

گیر کردن آب در آبسردکن

گیر کردن آب در آبسردکن

بی کیفیت بودن فیلتر آب

همانطور که میدانید فیلتر آب برای تمیز کردن و تصفیه آب استفاده می شود تا شما آب تمیزی بنوشید. توجه داشته باشید که هنگام خرید فیلتر آب بی کیفیت یا تقلبی ممکن است آب به خوبی تصفیه نشود و بعد از مدتی آبسردکن بوی بدی بگیرد. همیشه قبل از خرید فیلتر آب به تاریخ انقضا آن دقت کنید تا به موقع آن را عوض کنید ولی ممکن است در بعضی از شرایط تصفیه آب زودتر از تاریخ انقضا خراب شود که هیچ جای نگرانی ندارد فقط کافی است ابتدا مخزن آبسردکن را به خوبی بشویید بعد یک تصفیه آب جدید جای قبلی بگذارید.

جدید بودن مخزن آبسردکن

در بعضی از مواقع ممکن بوی بد آبسردکن یخچال ، نو و جدید بودن آن باشد که این مورد هیچ جای نگرانی ندارد، فقط کافی است چند بار پشت سر هم آب در داخل مخزن بریزید و خالی کنید و اگر این کار جوابگو نبود پس مجبور هستید مانند راه حل های قبلی از سرکه یا موادهای شوینده استفاده کنید.

جدید بودن مخزن آبسردکن

جدید بودن مخزن آبسردکن

پیشگیری از بوی بد آبسردکن

همانطور که در مطالب بالا گفته شد هر ماه مخزن آبسردکن یخچال خود را به خوبی تمیز کنید و بگذارید به خوبی خشک شود. غذاهای مانده خود را در ظرف های بسته بگذارید در یخچال تا بو ندهند. همچنین می توانید کمی جوش شیرین و قهوه در یخچال خود بگذارید که یخچال بو نگیرد. فیلتر تصفیه آب را طبق تاریخ انقضا به موقع تعویض کنید و تمامی قسمت های یخچال را به موقع بشویید. شیر یا انواع غذاهای فاسد در یخچال جلوگیری کنید و همچنین می توانید از انواع بوگیرهای مناسب یخچال استفاده کنید.

پیشگیری کردن از بوی بد آبسردکن

پیشگیری کردن از بوی بد آبسردکن

سخن پایانی

همانطور که گفته شد بوی بد آبسردکن یخچال بخاطر بی توجه بودن به آن به وجود می آید و شما خیلی راحت می توانید با تمیز کردن مخزن آبسردکن در ماه از بوی بد آن جلوگیری کنید. همچنین اگر یخچال یا لوازم های خانگی شما نیاز به تعمیر داشت می توانید به نلی هوم مراجعه کنید. نلی هوم یکی از بهترین مراکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی و برقی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، جارو برقی و … در کمترین زمان است، شما می توانید با وارد شدن به سایت نلی هوم و ثبت درخواست تعمیر، لوازم های خانگی خودتان را به آنها بسپارید.

سوالات متداول علت و راه حل رفع بوی بد آبسردکن یخچال

 1. بوی بد آبسردکن یخچال ناشی از چیست؟
  بوی بد آبسردکن بخاطر بی توجهی به مخزن آن است.
 2. چگونه از بوی بد آبسردکن پیشگیری کنیم؟
  پیشنهاد می شود هر ماه یکبار، مخزن آبسردکن را شستشو دهید و همچنین به موقع فیلتر تصفیه آب را تعویض کنید تا دیگر بوی بدی ندهد.
 3. برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم یکی از بهترین مراکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی و برقی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، جارو برقی و … در کمترین زمان است.