ما در این مقاله به رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال یا همان به عبارتی فاضلاب یخچال می پردازیم تا با دانش و آگاهی خودتان به مشکل و رفع اشکال یخچال خودتان بپردازید. همچنین بهتر است بدانید که اگر آب در کف یخچال شما جمع شده است احتمالا مشکل از همان ناودان یا فاضلاب یخچال شما می باشد که در ادامه به بررسی و حل این مشکل می پردازیم.

رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید یکی از عواملی که باعث می شود در کارکرد یخچال شما اختلال ایجاد شود، ایراد از گرفتگی ناودان یخچال می باشد. گرفتگی فاضلاب یخچال همانطور که می دانید یک سوراخ تخلیه در انتهای پشت یخچال وجود دارد که شبیه به ناودان است. اگر لوله آن گرفته باشد و آب در کف یخچال جمع شده باشد، در آخر به دلیل اینکه این مشکل رفع نشده است، آب منجمد می شود و به دلیل بس نبودن تهویه، خنک کردن یخچال دچار مشکل و کاهش میابد. پیشنهاد می شود که برای رفع این مشکل با یک متخصص یا تعمیرکار ماهر تماس حاصل فرمایید تا آنها به نظافت لوله های پشت یخچال برسند و به تعميرات يخچال بپردازند.

رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال چگونه انجام می شود؟

رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال

چرا باید قسمت ناودان یخچال را تمیز کنیم؟

همانطور که می دانید یخچال برای خنک کردن فضای داخلی خود نیازمند شرایطی می باشد که هوای داخل را تهویه کند و به راحتی کار محیط داخل را خنک کند. حال اگر سوال دارید چرا باید قسمت ناودان یخچال را تمیز کنید می توان دلایلی مثل: گرفتگی در بخش فاضلاب یا ناودان یخچال و بوی بد گرفتن و جمع شدن آب در کف یخچال به دلیل تمیز نبودن ناودان یخچال مثال زد.

همچنین عوامل دیکری نیز می تواند در جمع شدن آب در کف یخچال مثال زد مانند:

 • رطوبت بالای محیط یخچال و خرابی هیتر یا المنت یخچال
 • خراب بودن فیلر آب یخچال
 • امکان بسته نشدن درب یخچال به خوبی و وارد شدن هوای گرم به داخل
 • گرفتگی در بخش فاضلاب یا ناودان یخچال
چرا باید قسمت ناودان یخچال را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ناودان یخچال

دلایل گرفتگی ناودان یخچال

همانطور که می دانید گرفتگی فاضلاب یخچال به خودی خود معمولا اتفاق نمیفتد، درست است که هر دستگاهی عمری دارد ولی همچنان دلایلی ممکن است همچون گیر کردن مواد غذایی در قسمت لوله تخلیه، یخ زدن مسیر خروجی آب، خرابی سنسوز دیفراست، المنت یا هیتر و همچنین خرابی ترموفیوز می تواند در گرفتگی ناودان یخچال نقش داشته باشد.

در ادامه مقاله به آموزش نحوه بر طرف کردن گرفتگی ناودان یخچال یا همان فاضلاب یخچال می پردازیم و به شما کمک می کنیم که این مشکل را حل و رفع ایراد کنید. همچنین نلی هوم در تعمیرات یخچال مهارت های خوبی دارد که می توانید این مشکل را به آنها بسپارید.

آموزش برطرف کردن گرفتگی ناودان یخچال

برای بر طرف کردن ناودان یخچال مراحلی متعددی هستند که نیاز است آن مراحل را دنبال کنید تا این مشکل را رفع کنید. ابتدا یخچال را خاموش کنید و تمامی کشوها را از یخچال خارج کنید و بعد از آن مواد غذایی را پاک کنید. مقداری آب جوش داخل ناودان یخچال یا همان فاضلاب یخچال بریزید و کمی نمک با آب قاطی کنید تا یخ ها را آب کنید. برق یخچال را در آخر متصل کنید و اگر مشکل حل نشده بود احتمالا قسمت های سنسور دیفراست، المنت یا هیتر و ترموفیوز خراب شده است و برای تعمیر آنها بهتر است به یک متخصص یا تعمیرکار ماهر در این رشته مراجعه کنید.

البته بهتر است بدانید که در پشت یخچال لوله هایی وجود دارد که یکی از آنها به کویل اوپراتور مربوط می شود و یکی دیگر از آنها به کویل کندانسور ارتباط دارد. لوله کویل اوپراطور با گاز پر شده است و لوله کویل کندانسور با مایع و همانطور که می دانید در تمامی یخچال ها لوله ها در جای مشخصی قرار دارند ولی ممکن است در بعضی از آنها در برند و مدل های مختلف متفاوت باشد. به هر حال بدانید که اگر مقداری یخ بر روی این لوله ها موجود باشد، به این معنا است که لوله ها مسدود شده اند و یخچال در بهترین حالت فضای داخلی را خنک نمی کند زیرا که لوله ها نقش بسیار مهمی در خنک کردن یخچال دارند. برای رفع گرفتگی لوله یخچال بهتر است به یک متخصص یا تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا تمامی کارها را آنها انجام دهند.

آموزش برطرف کردن گرفتگی ناودان یخچال

برطرف کردن گرفتگی ناودان یخچال

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی و آموزش رفع گرفتگی ناودان یخچال یا همان فاضلاب یخچال پرداختیم و به شما جندین نکته آموزش دادیم تا شما این مشکل را در خانه خود به صورت خود آگاهی رفع کنید. همچنین به شما گفتیم که اگر لوله های کویل کندانسور یا کویل اوپراتور یخ زده باشد به این معنی است که گرفتگی در این لوله ها وجود دارد و بهتر است به یک متخصص یا تعمیرکار ماهر مراجعه کنید تا این مشکل را رفع کند.

حال اگر شما به دنبال یک تعمیر کار لوازمات خانگی هستید می توانید به نلی هوم مراجعه کنید. نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکار ها در سریع ترین زمان ممکن لوازمات خانگی شما را تعمیر می کنند.

سوالات متداول درباره رفع مشکل ناودان یخچال

 1. به چه علت مشکل ناودان در یخچال به وجود می آید؟
  علت های زیادی ممکن است در گرفتگی فاضلاب یخچال وجود داشته باشد و در کل بهتر است برای تعمیر آن هرچه سریع تر اقدام کنید.
 2. به چه علت باید ناودان یخچال تمیز کنیم؟
  همانطور که می دانید این مشکل در یخچال باعث می شود مشکلات زیادی به بار بیاورد مانند جمع شدن آب در کف یخچال و بوی بد آن از مشکلات رایجی است که برای یخچال در صورت خرابی ناودان به وجود می آید.
 3. برای تعمیر لوازمات خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکار ها در سریع ترین زمان ممکن لوازمات خانگی شما را تعمیر می کنند.