باز کردن درب یخچال و وجود نداشتن سرمای مطلوب در داخل یخچال که با همراهی بوی بد مواد غذایی فاسد شده همراه می‌باشد، قطعا به دلیل این است که درجه یخچال سامسونگ بالا می رود، در ادامه این مطلب قصد داریم تا به علت بالا رفتن دمای یخچال سامسونگ بپردازیم.

اگر شما هم با چنین مسئله ای رو به رو شده‌اید و از یخچال‌های سامسونگ استفاده می‌کنید، باید چند علت متفاوت را در نظر بگیرید. در صورت کلی آسیب و نقص چند قطعه یخچال می‌تواند پاسخ این سوال باشد که چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود.

در ادامه مطالب این مقاله به بررسی اینکه چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود بپردازیم و همچنین قصد داریم تا چند علت اساسی این موضوع و شیوه های تعمیر را برای شما بازگو کنیم.

چگونه بفهیم که درجه یخچال سامسونگ بالا می رود؟

اکثر افراد هنگامی متوجه مسئله بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ می‌شوند که یخچال به صورت کامل از کار افتاده و خراب شده است. اما توجه کنید که این مسئله بسیار زودتر خود را نشان می‌دهد که با انجام چند روش راحت قابل شناسایی هستند. این روش ها به نحوه زیر می باشند:

 • طول کشیدن مدت زمان بیشتر برای سرد و خنک شدن مواد و محتویات غذایی داخل یخچال. مثلا مدت زمانی که بطری آب را داخل یخچال سامسونگ می گذارید، بطری آب مانند سابق دیگر آن خنک شدن را در یخچال ندارد.
 • آب شدن یخ و نرم شدن مواد غذایی منجمد شده در فریزرهای یخچال‌ سامسونگ. همواره دقت کنید که گوشت‌های قرمز و یا مرغ بعد از یک مرتبه انجماد کامل به هیچ وجه نباید سطحشان نرم شود.
 • به هنگامی که اگر یخچال دارای سیستم یخساز باشد، باید به یخ‌های داخل مخزن دقت کرد؛ زیرا یخ‌های درون مخزن یخچال فریزر سامسونگ دارای درجه مطلوب کاملا خشک هستند و به همدیگر نمی‌چسبند.

هر وقتی که اینچنین مسائلی را مشاهده کردید، باید آگاه شوید که مشکل بالا رفتن درجه یخچال بوده و اینکه چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود. به همین علت باید هرچه سریعتر درجه و دما را روی مقدار مطلوب گذاشته و دوباره این مسائل را بررسی کنید.

بررسی دلیل اصلی اینکه چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود

با توجه به نتایج به دست آمده و تعمیراتی که بر روی یخچال‌های سامسونگ صورت گرفته است، یخچال‌های سامسونگ اغلب به خاطر چند علت متدوال با مشکل بالا رفتن درجه مواجه می‌شوند. همچنین بعضی از این دلایل به راحتی توسط مصرف کننده قابل حل می باشند.

به صورت کلی خرابی در قسمت‌های مختلف سیستم دلیل به وجود آمدن این مشکلات می‌شوند، اما در هر قسمت مجموعه‌ای از قطعات وجود دارند. به همین علت باید همه ی این قسمت‌ها با توجه مورد بازرسی قرار بگیرند تا یخچال مثل قبل با درجه مناسب شروع به کار کند.

چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود؟ یکی از این دلایل می تواند کمبود و نشت گاز یخچال سامسونگ نیز باشد.

یکی از اولین علت هایی که موجب افزایش درجه یخچال سامسونگ می‌شود، کمبود و نشتی گاز یخچال است. در حالت معمولی که همه لوله‌های باریک پشت یخچال سالم هستند، نشتی گاز صورت نمیگیرد. البته در شرایطی این نشتی ایجاد می شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • انتقال نادرست یخچال و به وجود آمدن ترک‌ و نشتی در اتصالات
 • جدا کردن برفک‌ها با شیء تیز مانند چاقو که به لوله‌ها صدمه جدی وارد می کند.
 • فرسایش لوله‌ها که بیشتر در یخچال‌هایی با طول عمر بالا مشاهده می‌شود.

اگر علت افزایش درجه دما نشتی یا کمبود گاز یخچال باشد، راه حلی از دست مصرف کننده بر نمی‌آید؛ چراکه شارژ مجدد گاز و برطرف کردن نشتی لوله‌ها احتیاج به ابزارات خاص و مهارت زیادی دارد.

به همین علت توصیه می شود که رفع این مشکل را به یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه تعمیرات یخچال سامسونگ بسپارید. لازم به ذکر است که در یخچال‌ها قدیمی سامسونگ نیز گاز در لوله‌ها رسوب می‌کند و با بسته شدن راه جریان گاز باعث افزایش درجه دما نیز میگردد.

خرابی در کمپرسور یکی از علت بالا رفتن دمای یخچال سامسونگ

چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود؟ دلیل دیگری که مسئله افزایش درجه یخچال سامسونگ را ایجاد می کند، درست کار نکردن کمپرسور یا همان موتور یخچال است. هنگامی که کمپرسور به درستی کار نکند، گاز در لوله‌ها جریان ندارد و دمای مناسب را برقرار نمی کند.

در صورت کلی خرابی قطعاتی مثل رله استارت موجب می‌شود که موتور یخچال عملکرد مطلوبی از خود نشان ندهد. همینطور زمانیکه برد الکترونیکی فرمان کار برای کمپرسور نفرستد، موتور کار نخواهد کرد.

در بعضی مواقع مشاهده شده است که کمپرسور به صورت کامل صدمه می‌بیند و باید تعویض شود. در این شرایط اگر مصرف کننده آگاهی فنی بالایی داشته باشد، می‌تواند که آسیب این قطعات الکترونیکی مربوط به کمپرسور را تشخیص دهد. اما تعویض موتور یخچال کار راحتی نیست و احتیاج به ابزاری مثل دستگاه جوش‌کاری دارد.

نقص در سیستم یخ زدایی

یخچال‌های جدید مارک سامسونگ دارای سیستمی به نام یخ‌زدا یا دیفراست می باشند. هنگامی که این سیستم به خوبی در یخچال عمل نکند، درجه دما افزایش می یابد. به همین علت اگر همچنین مسئله ای در یخچال سامسونگ دارید، باید سیستم دیفراست را مورد بررسی قرار دهید.

به صورت کلی می‌توان گفت که خرابی سنسور تشخیص برفک، هیتر ذوب کننده یخ‌ها، تایمر شروع کار سیستم و ترموفیوز سیستم دیفراست یخچال را دچار اختلال می‌کنند. همینطور در مواردی مشاهده شده که نقص در برد الکترونیکی وجود دارد که به این سیستم دستور کار نمی‌دهد.

گرفتی فیلتر رطوبت‌گیر

اول از همه باید دقت کنید که رطوبت جزو اساسی‌ترین خطراتی است که سیستم‌های خنک کننده را تهدید می‌کند. شرکت سامسونگ به دلیل اینکه یخچال‌هایی مقاوم در مقابل رطوبت را به بازار برساند، در سیستم ورود هوا یک فیلتر رطوبت‌گیر را درایر (Dryer) قرار داده است.

اگر این فیلتر با گذشت زمان تعویض نگردد، دیگر اجازه عبور ساده هوا را نمی‌دهد. به همین علت یخچال با شدت زیادتری کار می‌کند که مشکل افزایش درجه یخچال سامسونگ را به همراه دارد. اگر فیلتر را عوض نکرده‌اید، باید سریع‌ به فکر خرید یک فیلتر رطوبت‌گیر اصلی و تعویض آن باشید.

مشکل در فن اواپراتور و کمپرسور

در یخچال های ساید باید ساید و حتی مدل‌های ساده، فن‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها فن کمپرسور یا اواپراتور است. زمانیکه این فن‌ها به خوبی عمل نکنند، مسئله بالا رفتن درجه به وجود می آید. خرابی این فن‌ها به مرور، صدمه‌های زیاد و پرهزینه‌ای به یخچال‌ می‌زند.

عملکرد نادرست تایمرها

تایمرها که کنترل زمان کارکرد یخچال‌های سامسونگ را به عهده دارند، با خرابی خود موجب بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ می‌شوند. این قطعات با اتصال به برق کار می کند و در بازه‌های زمانی مختلف عملکردهایی را در یخچال‌ها اجرا می‌کنند.

اگر به هر علت قابلیت آهن ربایی تایمر خراب شود یا چرخ‌ دنده‌ها بشکنند، تایمر نحوه کاری یخچال را به هم می‌ریزد و با بالا رفتن درجه دما همراه می شود. با عوض کردن تایمر که هزینه بسیاری برای مصرف کننده نمی‌گذارد، می‌توان این مسئله را هم حل کرد.

چرا درجه یخچال بالا می رود؟ یکی از دلایل بالا رفتن درجه یخچال، مربوط به سوئیچ لای درب و روشن ماندن لامپ داخلی یخچال نیز می باشد. به این صورت که:

زمانی که درب یخچال را می‌بندید، سوئیچ لای درب لامپ را خاموش می‌کند، اما برخی مواقع سوئیچ لای درب یخچال به خوبی کار نمی‌کند و لامپ یخچال روشن می‌ماند. دقت کنید که همین روشن ماندن لامپ به تنهایی علت بالا رفتن درجه یخچال سامسونگ است.

بالا رفتن دمای یخچال سامسونگ به علت سته نشدن صحیح درب

اگر درب یخچال به درستی بسته نشود، هوای سرد درون یخچال خارج شده و درجه دمای یخچال بالاتر می‌رود. این اتفاق فشار زیادی به کمپرسور یخچال وارد می‌کند. به همین علت باید واشرها و قابلیت آهن ربایی آن‌ها را بررسی کنیم.

سخن پایانی

شدر این مقاله همواره به شرح اینکه چرا درجه یخچال سامسونگ بالا می رود نیز پرداختیم و برخی از دلایل به وجود آمدن این مشکل را برای شما همراهان گرامی توضیح دادیم تا شما با این موارد آشنا شده و سپس با آگاهی اقدام به حل مشکل افزایش درجه یخچال خود نیز کنید.

سولات متدوال علت بالا رفتن دمای یخچال سامسونگ

 1. علت سرد نشدن هوای درون یخچال سامسونگ چیست؟
  دلیل دیگری که مسئله افزایش درجه یخچال سامسونگ را ایجاد می کند، درست کار نکردن کمپرسور یا همان موتور یخچال است. هنگامی که کمپرسور به درستی کار نکند، گاز در لوله‌ها جریان ندارد و دمای مناسب را برقرار نمی کند.
 1. خرابی سیستم دیفراست چرا موجب افزایش دما یخچال می شود؟
  هنگامی که این سیستم به خوبی در یخچال عمل نکند، درجه دما افزایش می یابد. به همین علت اگر همچنین مسئله ای در یخچال سامسونگ دارید، باید سیستم دیفراست را مورد بررسی قرار دهید.
 1. وظیفه فیلتر یخچال چیست؟
  شرکت سامسونگ به دلیل اینکه یخچال‌هایی مقاوم در مقابل رطوبت را به بازار برساند، در سیستم ورود هوا یک فیلتر رطوبت‌گیر را درایر قرار داده است.