یکی از مشکلاتی که می توان گفت اکثر کاربرانی که از این دستگاه استفاده می کنند دارند، برق داشتن بدنه مایکروفر می باشد. ما در این مقاله به علت برق داشتن بدنه مایکروفر می پردازیم. هرچند این مشکل ممکن است دلایل مختلف زیادی داشته باشد که در ادامه به بررسی بعضی از این مشکلات می پردازیم و توضیحات مختصری درباره ایجاد آنها به شما می دهیم.

علت برق داشتن بدنه مایکروفر

همانطور که می دانید دستگاه های مایکروفر عموما نیازمند به اتصال مستقیم برق دارند و بدنه و تشکیلاتی که در ساخت آن استفاده می شود تقریبا تمامی آن فلزی است. به هر حال برق دار بودن یک جنس فلزی مانند مایکروفر نمی تواند دلیلی بر خرابی آن باشد. شما می توانید این مشکل را با چند بررسی ساده . راهکارهایی که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم، می توانید این مشکل را برای همیشه حل کنید.

همانطور که می دانید مایکروفرها تقریبا در هر خانه ایرانی و خارجی دیده می شود. همین مایکروفرها در این سال های اخیر به یکی از پر فروش ترین لوازم خانگی برقی تبدیل شده اند و به سادگی غذاها را گرم می کنند. در ادامه مقاله به مهمترین علل برق دار بودن بدنه مایکروفر می پردازیم و به شما کمک می کنیم که آن را رفع کنید.

علت برق داشتن بدنه مایکروفر

برق داشتن بدنه مایکروفر

مهمترین علل برق دار بودن بدنه مایکروفر

همانطور که می دانید الکتریسیته ساکن مشکلی است که در بسیاری از دستگاه های برقی احتمال دارد پیش بیاید. اما اگر بخواهیم دلیل برق دار بودن بدنه مایکروفر را بررسی کنیم باید چگونه ایجادش را بدانیم. علل برق دار بودن بدنه مایکروفر به شرح زیر است:

 • خیس بودن دست هنگام استفاده کردن از دستگاه مایکروفر یکی از دلایل اصلی برق دار بودن بدنه مایکروفر می باشد.
 • لباسی که فرد در تن دارد یا جایی که فرد لمس کرده است الکتریسیته ساکن دارد و باعث می شود که حس کرختی در بدن ایجاد شود.
 • لمس کردن بخش فلزی مایکروفر که معمولا بخاطر مشکل در اتصال به زمین اتفاق میفتد.
 • عایق سیم مایکروفر پاره یا خراب شده است و باعث چخش الکتریسته در بدنه مایکروفر می شود.
 • نصب بودن مایکروفر در محلی که رطوبت است.

در کل بهتر است بدانید که در درجه اول مطمئن شوید که صرفا مشکل فقط از مایکروفر نیست و ممکن شما با لمس کردن دیگر اجسام مانند بدنه یخچال، ماشین لباسشویی و … دچار برق گرفتگی شوید. اگر همچنان بعد از لمس دیگر لوازم ها دچار برق گرفتگی شدید، باید بدانید که مشکل از استاتیک بدنه اجسام است و معمولا سریع رفع می شود و مشکل زیادی برای شما و خانواده تان ایجاد نمی کند.

مهمترین علل برق دار بودن بدنه مایکروفر

علل برق دار بودن بدنه مایکروفر

خراب شدن سیم کشی مایکروفر

بعضی وقت ها ممکن است علت برق دار بودن بدنه مایکروفر از مشکل در سیم کشی و اتصالات این دستگاه باشد. همانطور که می دانید بهتر است هنگام استفاده از لوازم آشپزخانه از محافظ های برق استفاده کنید تا در آینده دچار مشکل نشوند.

همچنین ممکن است قسمتی از سیم کشی مایکروفر دچار مشکل شده باشد و می تواند باعث ایجاد جریان ناهمگون شود. این جریان نیز می تواند به راحتی از بدن عبور کند و در آخر باعث بروز این مشکل شود. برای بررسی کردن این مشکل بهتر است از مولتی متر استفاده کنید ولی در کل پیشنهاد می شود که این مشکل را به یک تعمیرکار ماهر یا یک متخصص بسپارید. برای انجام این عمل ابتدا از طریق جعبه فیوز یا کنتور برق جریان الکتریسیته را قطع کنید، پس از آن مایکروفر را از برق خارج کرده و سیم اتصال دهنده خنثی را در تمامی سیم کشی های خانه امتحان کنید.

جرقه زدن بدنه مایکروفر

بهتر است بدانید که این مشکل ممکن است در آخر موجب به جرقه زدن شود که بسیار خطرناک است. برای اینکه این مورد را بررسی کنید تجمع رسوب و ذره های چربی درون دستگاه را ابتدا بررسی کنید زیرا ممکن است سبب بروز اختلال در سیستم برق و الکتریسیته ساکن شود. همچنین بهتر است بدانید که ممکن است قطعات داخلی دچار مشکل شود. ممکن است المنت ها و فن کانوکشن در مدل های جدید دستگاه مایکروفر دچار مشکلاتی  مانند الکتریسیته ساکن شود.

برای همچین مواقع خاصی بهتر است از دستکش های عایق و مناسب استفاده کنید و همچنان از مولتی متر جریان برق خانه را بررسی کنید، زیرا که ممکن است این مشکل مایکروفر در برق تمامی خانه تاثیر منفی بگذارد. همچنان پیشنهاد می شود که از یک تعمیرکار ماهر در تعمیر این مشکل کمک بگیرید.

جرقه زدن بدنه مایکروفر

جرقه زدن مایکروفر

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، علت برق داشتن بدنه مایکروفر می تواند دلایل زیادی داشته باشد که ما به بررسی بعضی از آنها پرداختیم و به شما پیشنهاد می دهیم برای رفع تمامی آنها از یک متخصص یا یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید، زیرا که امکان برق گرفتگی و همچنین تاثیر منفی در برق خانگی دارد.

اگر به دنبال یک تعمیرکار ماهر در لوازم خانگی می گردید، می توانید به نلی هوم مراجعه کنید. نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن، لوازم خانگی شما را تعمیر می کنند.

سوالات متداول

 1. مهم ترین علل برق دار بودن بدنه مایکروفر چیست؟
  خیس بودن دست یا بدنه مایکروفر یکی از مهم ترین علل های برق دار بودن بدنه مایکروفر می باشد.
 2. در هنگام جرقه زدن بدنه مایکروفر باید چه چیزی را بررسی کنیم و موجب چه اتفاقاتی می شود؟
  تجمع رسوب و ذره های چربی که ممکن است درون دستگاه باشد را مورد بررسی قرار دهید، زیرا ممکن است سبب بروز اختلال در سیستم برق و الکتریسیته ساکن شود.
 3. برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن، لوازم خانگی شما را تعمیر می کنند.