یکی از مشکلاتی که مردم را از لباسشویی خود شاکی کرده است، علت بسته نشدن درب لباسشویی است. بسته نشدن درب لباسشویی ممکن است به دستگاه اجازه روشن شود ندهد و وارد مرحله شست و شو نشود، به علت اینکه بسته نشدن درب اجازه ورود آب به لباسشویی را نمی دهد و به همین دلیل دستگاه لباسشویی هیچوقت وارد مرحله شست و شو نمی شود. معمولا برای اطمینان حاصل کردن از اینکه درب لباسشویی محکم بسته شده است، هنگام بسته شدن درب شما یک صدای تق مانندی می شنوید.

ما در این مقاله سعی می کنیم انواع علت بسته نشدن درب لباسشویی را ذکر کنیم و راه های تعمیراتی آن را آموزش می‌دهیم. بهتر است با دقت این مقاله آموزشی را بخوانید تا به شما کمک کنیم که علت های بسته نشدن درب لباسشویی را بدانید و راه های تعمیر آن را نیز به خوبی یاد بگیرید.

علت بسته نشدن درب لباسشویی چیست؟

بسته نشدن درب لباسشویی می تواند به علل های بسیاری مربوط باشد و ما سعی کردیم تمامی آن مشکلات رایج را برایتان در این مقاله شرح دهیم و به شما کمک کنیم آن مشکلات را رفع کنید.

 • خراب بودن قفل درب
 • نابسامانی لاستیک دور درب
 • خرابی زبانه ی قفل درب
 • مشکل میکروسوئیچ درب
 • آسیب فیزیکی دیده شده درب
 • لباس بیش از اندازه
 • شکسته شدن دستگیره
 • مشکل دکمه ی باز و بسته شدن درب
 • چراغ چشمک زن صفحه نمایش

در ادامه این مطلب ما به شرح این مشکلات و تعمیر آنها می پردازیم.

خرابی درب لباسشویی

بررسی دلایل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

خراب بودن  قفل درب یکی از دلایل بسته نشدن درب لباسشویی

اگر درب لباسشویی در نگاه اول هیچ موردی ندارد پس بدانید که مشکل از قفل آن است. اگر قفل درگیر نشود بنابراین درب بسته نمی شود و وقتی قفل نتواند درب را محکم ببندد فرایند شست و شو شروع نمی شود. حال اگر اینطور بود که قفل به وظیفه اش عمل نمی کند شما باید آن را تعویض کنید. معمولا وقتی قفل درب دستگاه خراب می شود که شما به سختی و محکم درب لباسشویی را ببندید.

نابسامانی لاستیک دور درب لباسشویی

یکی دیگر از علت بسته نشدن درب لباسشویی را می توان نابسامانی لاستیک دور درب را نام برد. اگر لاستیک دور درب کاملا یا به درستی در جا و مکان خود قرار نگرفته باشد، اجازه بسته شدن درب لباسشویی را نمی دهد. در نظر داشته باشید که ممکن است آن لاستیک پاره یا کج شده باشد و علت آن بخاطر طول عمر لباسشویی یا طرز برخورد نادرست باشد. در صورت خرابی یا پاره بودن لاستیک آن را باید تعویض کنید.

بسته نشدن درب لباسشویی به دلیل خرابی زبانه ی قفل

نقص در زبانه ی قفل درب لباسشویی می تواند یک مشکلی باشد که معمولا اتفاق می افتد. قفل می تواند به صورت ناگهانی برقی یا مکانیکی مرخص شود. زبانه قفل درب از پلاستیک ساخته شده است و در صورت خراب شدن باید آن را تعویض کرد.

خرابی زبانه ی قفل درب ماشین لباسشویی

خرابی زبانه ی قفل به دلیل بسته نشدن درب لباسشویی

علت بسته نشدن درب لباسشویی به دلیل میکروسوئیچ

میکروسوئیچ درب لباسشویی اگر خراب شود متوجه باز بودن یا بسته بودن درب نمی شود. همچنین حواستان باشد که اگر میکروسوئیچ مشکل داشته باشد ممکن است درب لباسشویی هنگام شست و شو به صورت ناخودآگاه باز شود و خرابکاری بسیاری به بار بیاورد. در صورت خرابی میکروسوئیچ بدانید که باید آن را مطابق با مدل لباسشویی خود تهیه کنید.

آسیب فیزیکی دیده شده به لباسشویی

یکی از رایج ترین علت بسته نشدن درب لباسشویی ها آسیبی است که به درب آن وارد شده است. معمولا این نوع آسیب باعث کج شدن یا شکستن کلی درب بشود و آن را باید به طور کامل تعویض کنید و بهتر است این کار را به یکی که متخصص در این کار است بسپارید.

وجو لباس بیش از اندازه در لباسشویی

اگر شما بیش از توان لباسشویی در آن لباس بگذارید ممکن است درب بسته نشود و بدتر اگر بخواهید به زور آن را ببندید، فشاری زیادی به لباسشویی وارد می شود و در بعضی از موارد آب از دستگاه خارج می شود.

شکسته شدن دستگیره درب لباسشویی

اگر مدل لباسشویی خود دارای دستگیره می باشد و آن شکسته باشد به نوع تشخیص تکنسین دستگیره می تواند هم تعمیر و هم تعویض شود.

مشکل دکمه ی باز و بسته شدن

اگر ماشین لباسشویی شما از آن مدل و طرح هایی است که دارای دکمه بر روی پنل است که درب را باز و بسته کنید، ممکن است برد الکترونیکی آن خراب شده باشد و آن را باید بررسی کنید.

دکمه ی باز و بسته شدن لیاسشویی

خرابی دکمه باز و بسته شدن لیاسشویی

چراغ چشمک زن صفحه نمایش

ممکن است دستگاه لباسشویی شما با خطا و مشکلاتی مواجه شده باشد که به دلیل سیم کشی های داخلی یا صفحه کنترل می باشد. تعمیر این مشکل فقط با متخصص لباسشویی انجام می شود.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید علت بسته نشدن درب لباسشویی می تواند هر چیزی باشد ولی حتما، اگر مشکل بسته نشدن درب لباسشویی خود را نفهمیدید به یک تکنسین و یا متخصص در این کار مراجعه کنید تا مشکل بسته نشدن درب لباسشویی شما را تعمیر کنند و خیال شما هم از این بابت راحت باشد.

سوالات متداول علت بسته نشدن درب لباسشویی

 1. آیا می شود درب لباسشویی را عوض کرد؟
  بله، درب لباسشویی با توجه به نظر تکنسین می تواند عوض شود.
 2. هزینه تعمیر درب لباسشویی چقدر است؟
  با توجه به نوع مشکل درب لباسشویی، قیمت متغیر می باشد.
 3. برای تعمیر درب لباسشویی باید به کجا مراجعه کرد؟
  مرکز تخصصی نلی هوم یکی از بهترین مراکز تعمیر لوازم برقی خانگی است که تعمیر درب لباسشویی شما را به عهده میگیرد.