یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای ماشین لباسشویی در انواع برندها پیش بیاید، تخلیه نشدن آب آن است. حال ما در این مقاله به علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می پردازیم و بعضی دلایل مهمی که ممکن است منجر به این مشکل شود را مورد بررسی قرار می دهیم تا شما برای تعمیر آن اقدام کنید. ممکن است همین الان که دارید این مطالب را می خوانید، ماشین لباسشویی شما با چنین مشکلی مواجه شده است و مجبور هستید قبل از در آوردن لباس ها، آب آن را تخلیه کنید تا موجب به کثیفی خانه نشود. در ادامه مقاله به بررسی این مشکل می پردازیم.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟

همانطور که در مطلب بالا گفته شد، ممکن است هم اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، ماشین لباسشویی شما با همچین مشکلی مواجه شده باشد و مجبور هستید که آب آن را خالی کنید. برای اینکه آب داخل لباسشویی را به صورت دستی خالی کنید باید فقط دریچه فیلتری که در زیر درب لباسشویی است را باز کنید تا آب لباسشویی تخلیه شود. البته توجه داشته باشید که بهتر است فرش یا موکت را بردارید و از باز بودن کفشور آشپزخانه مطمئن باشید تا آب لباسشویی به داخل آن بریزد.

بايد توجه داشته باشيد براي درست كردن ابن مشكل بايد به تعميرات ماشين لباسشویی خود بپردازيد، حال در ادامه این قسمت از مقاله به علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می پردازیم تا دلایلی که ممکن است به خرابی ماشین لباسشویی شما مرتبط باشد را پیدا کنید و برای تعمیر آن اقدام کنید.

 • مسدود شدن فیلتر پمپ نخلیه ماشین لباسشویی
 • مشکل مسدود بودن شلنگ تخلیه لباسشویی
 • خراب بودن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
 • مسدود بودن مسیر خروجی آب زیر دیگ لباسشویی
 • خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

در ادامه این مقاله به بررسی این موارد می پردازیم تا دلیل بروز این مشکلات را پیدا کنید و برای تعمیر آن تصمیم نهایی خود را بگیرید که آیا باید به یک تعمیر کار تماس بگیرید یا خودتان می توانید آن را درست کنید.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی چیست؟

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

مسدود شدن فیلتر پمپ نخلیه ماشین لباسشویی

همانطور که می دانید آب ماشین لباسشویی برای اینکه تخلیه شود یک پمپ تخلیه ای وجود دارد که زمانی که ماشین لباسشویی در حال کار است، چندین بار آب داخل ماشین لباسشویی را تخلیه می کند. ممکن است این فیلتر توسط جسمی مسدود شود و این پمپ دیگر قادر به تخلیه آب نباشد. بنابراین بهتر است فیلتر آب را باز کنید و آن را کاملا تمیز کنید تا پمپ بتواند آب را تخلیه کند.

مشکل مسدود بودن شلنگ تخلیه لباسشویی

شیلنگ تخلیه معمولا به مسیر فاضلاب برمیگردد که پشت لباسشویی قرار دارد. حال ممکن است این مسیری که به سمت فاضلاب می رود گرفتگی داشته باشد و قادر به تخلیه آب ماشین لباسشویی نباشد. برای اینکه به مسدود بودن این شیلنگ اطمینان حاصل کنید بهتر است با یک تعمیر کار تماس بگیرید.

مشکل مسدود بودن شلنگ تخلیه لباسشویی

مسدود بودن شلنگ تخلیه لباسشویی

خراب بودن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد وظیفه تخیله آب ماشین لباسشویی بر عهده پمپ تخلیه می باشد. حال در بعضی از موارد ممکن است جسمی از فیلتر آب رد شده باشد، به پمپ رسیده و باعث خراب شدن یا شکسته شدن پره های پمپ تخلیه شده باشد. البته ناگفته نماند که بعضی از وقتا به علت کار زیاد پمپ تخلیه از کار میفتد و باید آن را تعویض کرد.

مسدود بودن مسیر خروجی آب زیر دیگ لباسشویی

در بعضی از موارد ممکن است لباسی که در داخل ماشین لباسشویی در حال شستشو بوده است از لبه های دیگ وارد مجاری تخلیه شود و باعث مسدود شدن مسیر آب و در آخر عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی شود. برای خارج کردن لباس ها باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

همانطور که می دانید برد یا تایمر ماشین به عنوان بخش فرمانده یا مغز ماشین لباسشویی کار می کنند و دستور شروع و پایان هر قطعه در ماشین لباسشویی بر عهده این بخش می باشد. حال ممکن است برد یا تایمر ماشین لباسشویی خراب شود و نتواند دستور تخلیه آب ماشین لباسشویی را بدهد و شما نیازمند یک تکنسین یا تعمیر کار ماهر در این رشته می باشید تا برد یا تایمر ماشین شما را تعمیر یا تعویض کند.

خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

خرابی برد یا تایمر لباسشویی

سخن پایانی

همانطور در این مقاله خواندید، ما انواع علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را برای شما نام و شرح دادیم تا شما برای تعمیر آن تصمیم آخرتان را بگیرید. همچنین در این مقاله ذکر شد که اگر لباسی وارد دیگ مجاری تخلیه شود، از تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی جلوگیری می کند و شما مجبور هستید برای اینکه آب را تخلیه کنید از دریچه فیلتری که زیر درب ماشین لباسشویی است استفاده کنید تا آب را تخلیه کنید.

همچنین اگر شما هم نیازمند تعمیر لوازمات خانگی خود هستید می توانید با نلی هوم تماس بگیرید. نلی هوم با داشتن بهترین تعمیرکاران و متخصصان در سریع ترین زمان ممکن لوازم های خانگی شما را تعمیر می کنند.

سوالات متداول

 1. مهم ترین دلیلی که باعث می شود آب لباسشویی تخلیه نشود چیست؟
  خرابی برد یا تایمر ماشین می توان گفت یکی از رایج ترین مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است و برای تعمیر آن نیازمند یک تکنسین یا تعمیرکار ماهر هستید.
 2. برای تخلیه آب لباسشویی به صورت دستی باید چه مراحلی را طی کرد؟
  برای اینکه آب ماشین لباسشویی را به صورت دستی خارج کنید باید دریچه فیلتری که زیر درب ماشین لباسشویی قرار دارد را باز کنید و حواستان جمع باشد که موکت و فرش را به خوبی از ماشین لباسشویی دور کنید تا کثیفی زیادی به بار نیاورد.
 3. برای تعمیر لوازمات خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین تعمیرکاران و متخصصان در سریع ترین زمان ممکن لوازم های خانگی شما را تعمیر می کنند.