شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد که اقسام یخچال ها حتی یخچال های کوچک تا بزرگ، انواع یخچال های فریزر دو در، دوقلو و غیره چگونه می توانند محیط داخلی یخچال را همیشه سرد و خنک نگه دارند. امروز میخواهیم در ارتباط با گاز موجود در یخچال و علت خالی شدن گاز یخچال صحبت بکنیم.

گاز مبرد (خنک کننده) چیست؟

یخچال ها از اجزای مختلف و اقسام متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. در تمام یخچال های کوچک یا بزرگ با هر مدل طراحی گاز یخچال موجود در کمپرسور، یکی از اجزای مهم یخچال به شمار می رود. گاز یخچال در کمپرسور خنک می شود و به سمت اپراتور یخچال حرکت می کند.

گاز مبرد یک گازمایع یا سیال که فاقد رنگ و بو است، می باشد. طرز کار گاز یخچال به این صورت می باشد که این گاز در یخچال گرما را از محیط به خود جذب کرده و در طی فرایند تبخیر و تراکم مجدد هوای محیط را تبدیل به هوای سرد و خنک یخچال و فریزر و همچنین هوای تعبیه شده در یخچال و فریزر را مطبوع می کنند.

گاز مبرد

گاز مبرد خنک کننده یخچال

علت خالی شدن گاز یخچال (نشت گاز)

به طور طبیعی گاز یخچال که آن را مایع خنک کننده می شناسیم با استفاده از سیستم انقباض و انبساط خود باعث می شود تا هوای گرم محیط درونی و بیرونی یخچال را به خود جذب و تبدیل به هوای سرد و خنک کند. علت خالی شدن گاز یخچال، نشتی این گاز از یخچال هم می‌تواند باشد.

گاز یخچال نقش مهمی را دارد وخروج و یا نشت این گاز از یخچال باعث بروز مشکلاتی می شود که اگر سریعاً به این موضوع رسیدگی نشود باعث ایجاد ضرر و زیان خواهد شد و ممکن است یخچال را از کار بیندازد بنابر این در هنگام مشاهده این مشکل بهتر است فورا به تعمیرات یخچال بپردارید.. در زیر به بعضی از علائم نشتی گاز از یخچال می پردازیم:

 • در صورت عدم وجود گاز مبرد و خالی شدن گاز یخچال، دستگاه نمی تواند که محتویات داخل خود را خنک و تازه نگه دارد. اما مشکلی که وجود دارد این است که اگر نشتی گاز در یخچال صورت بگیرد به زودی متوجه کاهش دمای یخچال نخواهیم شد چرا که یخچال به خاطر دیوارهای عایق از گرمای خود هنوز هم هوای یخچال را خنک نگه می دارد.
 • در صورت ادامه نشتی گاز، مواد غذایی داخل یخچال ممکن است که به یک شب پلاسیده و گرم شوند. از دیگر نشانه ها می توان به قطعه های یخ زده بزرگ و بدون شکل خاصی که در فریزر ایجاد می شوند نیز اشاره کرد که می‌تواند در صورت یخ زدن زیاد مانع از بستن درب فریزر بشود.
 • از دیگر نشانه ها و علت خالی شدن گاز یخچال، آب شدن همان یخ های تشکیل شده می باشد که بوی گند کپک زدگی به همراه دارد و همچنین در پشت یخچال می توانید تعرق دستگاه که به صورت قطره های آب بر روی دیواره یخچال می باشد را مشاهده فرمایید.
 • یکی دیگر از نشانه های خالی شدن گاز یخچال، مشاهده شدن تجمع قابل توجهی از یخ بر روی صفحه کندانسور می باشد که بوی ضعیف کپک زدگی نیز، می دهد.
 • زمانی که کمپرس یخچال در حال کارکرد باشد اما دمای یخچال همانند همیشه خنک نباشد باید فهمید که گاز یخچال رو به اتمام است. زمانی که کمپرس همچنان به کار خود ادامه می دهد، مصرف برق بیشتر و از مصرف بیشتر هم می توان به علت خالی شدن گاز یخچال دست پیدا کرد.

اصلی ترین علت خالی شدن گاز یخچال

از مهترین و اصلی ترین علت خالی شدن گاز یخچال میتوان به نشتی لوله های یخچال یا کمپرسور اشاره کرد. بعضی از موارد باعث سوراخ شدن لوله های یخچال یا کمپرسور می شود که در ادامه به آن می پردازیم. پس لطفا باما همراه باشید.

 1. ضربه خوردن هنگام جابجایی یخچال و یا پوسیدگی یا کیفیت بد لوله های یخچال.
 2. اگر جنس ساخته شده در لوله ها از آهن باشد به راحتی در محیط های مرطوب پوسیده می شود.
 3. بهتر است که حتماً جنس ساخته شده در لوله ها از جنس مس باشد.
 4. لوله هایی که از جنس آهن و بدون عایق می باشند هم نیز موجب نشت گاز می شود

 

علت خالی شدن گاز یخچال (مشخصات جنس لوله)

همچنین به یکی دیگر از اصلی ترین علت خالی شدن گاز یخچال که مشخصات و کیفیت جنس ساخته شده برای لوله های یخچال و سایر اعضا می باشد هم، می پردازیم.

اگر لوله دارای ضخامت و قطر مناسب نباشد سوراخ شده و یخچال بیشتر در معرض نشت گاز قرار می گیرد. همچنین بهتر است که جنس سیم های داخل لوله ها از مس و جنس بیرونی آن از آلومینیوم یاشد.

در صورت نشت گاز فریون چه اتفاقی می افتد

اگر علت خالی شدن گاز یخچال نشتی گاز فریون مورد استفاده در یخچال نیز باشد، کم کم با گذشت زمان متوجه کاهش دمای خنک یخچال و گرم شدن دمای آن خواهیم شد که به طبعات این عمل با گرم شدن هوای داخلی یخچال مواد غذایی موجود در یخچال تغییر رنگ و بو می دهند.

همچنین استنشاق این گاز برای سلامتی مضر می باشد و گاها ممکن است باعث ایجاد علائمی از جمله: سرگیجه، تاری دید، سردرد و حالت تهوع در فردی که در معرض استنشاق گاز بوده نیز بشود.

تعمیر گاز یخچال

تعمیرات نشتی گاز یخچال و فریزر

جنع بندی

در این مقاله با گاز خنک کننده یخچال که با انبساط و انقباض در کمپرسور یخچال باعث جلوگیری از گرم شدن هوای یخچال تهویه مطبوع آن می شود آشنا شدیم و  به بررسی علت های خالی شدن گاز یخچال و  نشت گاز پرداختیم تا در صورت مشاهده سریعا یخچال خود را تعمیر کنیم.

سوالات متداول علت خالی شدن گاز یخچال

 1. کمپرسور یخچال چیست چه کاری را به عهده دارد؟
  کمپرسور از اجزای اصلی یخچال می باشد که به همراه گاز یخچال وظیفه خنک سازی را انجام می دهند.
 2. آیا نشت گاز یخچال باعث خرابی یخچال می شود؟
  بله. در صورت نشت گاز باعث ضرر به یخچال و سپس از کار می‌اندازد.
 3. آیا باز ماندن درب یخچال باعث نشت گاز می شود؟
  خیر، دلایل گفته شده در بالای مطلب باعث نشتی گاز یخچال می شود. ‌