داغ شدن جاروبرقی یکی از مشکلات متدوال این محصول است که اغلب هر شخصی با آن روبه رو شده است، ما در این مقاله ی علت داغ شدن جاروبرقی چیست؟ از نلی هوم به عمده ترین علت های داغ شدن موتور جاروبرقی از جمله: خراب بودن فن موتور، پر بودن کیسه، زیاد بودن بار موتور و… خواهیم پرداخت.

اگر به دنبال دلیل داغ شدن جاروبرقی خود می باشید و حتی با خواندن این مطالب مشکل شما حل نشد، به منظور تعمیر جاروبرقی خود فقط و فقط با تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی تماس بگیرید، تا از قطعات اصلی و گارانتی رسمی خدمات استفاده کنید.

چرا موتور جاروبرقی داغ می شود؟

موتور مهم ترین و اصلی ترین قسمت جاروبرقی است که عملکرد درست جاروبرقی وابسته به عملکرد این قسمت از دستگاه می باشد. در خیلی از اوقات داغ شدن موتور جاروبرقی تا حدی طبیعی است.

اگر تنها بعداز 20 تا 30 دقیقه کار کردن موتور جاروبرقی به اندازه ای داغ شود سیستم ایمنی جاروبرقی موتور را از عمل می اندازد تا صدمه نبیند( در مدل هایی که دارای ترموستات می باشند).

اما اگر این اندازه بیش از حد طبیعی شود و جاروبرقی خاموش نگردد و یا زود به زود موتور داغ شود و جارو برقی خاموش گردد سریعا باید به دنبال دلیلی برای داغ شدن جاروبرقی باشید و این نشانگر این است که یک قطعه و یا قطعاتی در جاروبرقی سالم نمی باشند.

در اکثر اوقات، فهمیدن داغ شدن موتور جاروبرقی از روی بوی داغ شدن آن می باشد و یا با لمس دست می توان به این امر دست پیدا کرد. اما بعضی اوقات دیگر مسائل نیز به همراه این بو خود را مشخصمی کنند که این مورد برای عیب یابی جاروبرقی اهمیت بسیاری را دارد.

به طور نمونه هنگامی که جاروبرقی داغ می کند، احتمال دارد به همراه آن صدای غیر طبیعی ای هم به گوش رسد و یا لرزشی در جاروبرقی مشاهده شود و یا به غیر از بوی داغی بوی سوختگی هم بدهد.

با توجه به هر یک از این نشانه ها می توان علل زیر را به عنوان مشخص ترین دلیل داغ شدن موتور جاروبرقی عنوان کرد:

 1. خرابی ترموستات
 2. خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی
 3. نیم سوز شدن موتور
 4. زیاد بودن بار موتور
 5. عمل نکردن کلید گریز از مرکز
 6. پر بودن کیسه زباله، کثیف بودن فیلتر جاروبرقی و انسداد لوله جارو
 7. خراب بودن فن موتور
جاروبرقی

بررسی دلایل داغ شدن جارو برقی

خراب بودن ترموستات

در بعضی از مدل های جاروبرقی که هم اکنون در اغلب آن ها به کار گرفته شده ترموستاتی تعبیه شده می باشد که تا بعد از زمانی از کارکردن موتور در صورتی که حرارت موتور به مقداری تعیین شده رسید، دستور خاموش شدن موتور را بدهد.

همچنین اگر ترموستات در زمان خود دست به کار نگردد موتور جارو برقی داغ می کند و بوی داغی در محیط پیچیده و به مشام می رسد. در نتیجه خراب بودن ترموستات یکی از علت داغ شدن جارو برقی می باشد.

ساده ترین نحوه فهمیدن این مشکل میزان عملکرد جاروبرقی می باشد که همانطور که گفتیم اگر بیشتر از 10 دقیقه جارو برقی کار کند و یک بوی داغی به مشام برسد به احتمال بسیار فقط ترموستات خراب است که به درستی کار نمی کند.

برای برطرف کردن این مشکل توصیه می شود که با استفاده از یک ترموستات سالم و یا با استفاده از اهم متر ترموستات جاروبرقی را چک کنید و در صورت خرابی آن را عوض کنید.

ترموستات جارو برقی

خراب بودن ترموستات

خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی

گاهی هم ممکن است علت داغ شدن جاروبرقی و اینکه در زمان مطلوب جارو برقی خاموش نمی شود اطلاعات غلط و یا سوختن برد الکترونیکی جارو برقی باشد.

در این مواقع ترموستات به کار خود ادامه می دهد اما برد اطلاعات را به درستی به موتور انتقال نمی دهد. اگر برد الکترونیکی جاروبرقی خراب شود، باید آن را تعمیر و یا عوض کنید.

نیم سوز شدن موتور علت داغ شدن جاروبرقی

موتور های جاروبرقی از یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ راه انداز یا کمکی بهره می گیرند. در هر موقع امکان دارد که در بین حلقه های اتصال این سیم پیچ ها و یا کلاف آن ها قطع و وصلی ایجاد گردد.

این مورد موجب کوتاه شدن مسیر جریان الکتریکی می شود که نتیجه آن تشکیل نشدن میدان مغناطیسی مطلوب برای گردش موتور می باشد. و موتورهای نیم سوز بسیار جریان برق را مصرف می کنند. و در نتیجه موجب علت داغ شدن جارو برقی نیز می شوند.

داغ شدن جارو برقی به دلیل زیاد بودن بار موتور

موتور های جاروبرقی در توان های متفاوتی ساخته می شوند اما در هر موقع هر کدام ظرفیت تعیین شده ای دارند .اگر به هر علت مثل آسیب بعضی از مدارها و … بیشتر از توان موتور به آن بار وارد شود، موتور نیروی زیادی برای کار از دست می دهد و جریان بسیاری از سیم های آن عبور می کند که در نتیجه این مقدار نیرو با سطح سیم پیچی و دور موتور هماهنگی ندارد.

و به همین جهت موجب علت داغ شدن جاروبرقی می گردد و به سادگی در نهایت باعث سوختن موتور جارو برقی شما نیز می شود. علامت مهم این موضوع این می باشد که موتور جاروبرقی بدون توقف دائما کار می کند و خیلی زود داغ می شود.

کیسه زباله جاروبرقی

پر بودن کیسه زباله جاروبرقی

عمل نکردن کلید گریز از مرکز

هنگامی که جاروبرقی را روشن می کنید سیم پیچ راه انداز و یا کمکی در اول وارد مدار می شود و سپس با راه اندازی سیم پیچ اصلی از مدار خارج می شود.

وقتی کلید گریز از مرکز آسیب دیده باشد، سیم پیچ راه انداز نمی تواند از مدار خود خارج شود و این مسئله موجب می گردد که به غیر از سیم پیچی اصلی، سیم پیچ راه انداز هم جریان را بخ خود کشیده و باعث علت داغ شدن جاروبرقی شود. در این مشکل تنها راه حل بررسی و تعمیر کلید گریز از مرکز است.

پر بودن کیسه زباله جاروبرقی و آلودگی فیلتر و انسداد لوله

برای تقویت قدرت مکش جاروبرقی کارهای زیر را بررسی کنید:

 • اغلب زمانیکه فیلتر هوا کثیف بوده باشد و یا جابه جایی هوا با محیط بیرون برای موتور جارو برقی به درستی صورت نگردد موتور خیلی زود داغ و موجب داغ شدن جاروبرقی می شود.
 • مسئله دیگر پر بودن کیسه زباله جاروبرقی است که موجب فشار بسیاری به موتور می شود. این مورد در گیر کردن زباله در دهانه لوله مکش هم صدق می کند.

خراب بودن فن موتور یکی از دلایل داغ شدن جاروبرقی

به طور کلی علت داغ شدن جارو برقی شاید مربوط به فن موتور جار برقی هم نیز باشد. خرابی فن در جاروبرقی یک مشکل رایج است و ارتباطی به نوع مدل جاروبرقی ندارد.

اگر موتور داغ می کند قبل از چک کردن موتور توصیه می شود که اول درب جاروبرقی را باز کرده و یک مرتبه دیگر بدون اینکه به جارو برقی دست بزنید موتور را روشن کنید. اگر فن آسیب دیده باشد کار نکرده و یا به سختی کار می کند .برای حل این موضوع باید فن عوض گردد.

خراب بودن فن موتور علت داغ شدن جاروبرقی

خراب بودن فن موتور جاروبرقی

سخن پایانی

ما همواره در این مقاله به بررسی اینکه علت داغ شدن جارو برقی چیست پرداختیم و همچنین برخی از عوامل مهم و اساسی که موجب به وجود آمدن این مشکل در جاروبرقی ها می شوند را برایتان توضیح دادیم. تا شما همراهان گرامی در صورت بروز این مشکل به درستی اقدام کنید.

سوالات متدوال مقاله علت داغ شدن جاروبرقی چیست؟

 1. علت داغ شدن جاروبرقی چیست؟
  خرابی ترموستات، خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی، نیم سوز شدن موتور، زیاد بودن بار موتور، عمل نکردن کلید گریز از مرکز، پر بودن کیسه زباله، کثیف بودن فیلتر جاروبرقی و انسداد لوله و خراب بودن فن موتور از دلایل داغ شدن جارو برقی می باشند.
 1. کاربرد ترموستات در جاروبرقی چیست؟
  در بعضی از مدل های جاروبرقی که هم اکنون در اغلب آن ها به کار گرفته شده ترموستاتی تعبیه شده می باشد که تا بعد از زمانی از کارکردن موتور در صورتی که حرارت موتور به مقداری تعیین شده رسید، دستور خاموش شدن موتور را بدهد.
 1. خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی موجب چه مشکلی می شود؟
  گاهی هم ممکن است علت داغ شدن جاروبرقی و اینکه در زمان مطلوب جارو برقی خاموش نمی شود اطلاعات غلط و یا سوختن برد الکترونیکی جارو برقی باشد.