علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز می تواند به دلیل وجود مشکل در کلید باشد و یا ممکن است دچار مشکلات دیگری شده باشد. در چنین مواقعی باید حتما از سالم بودن لامپ اطمینان پیدا کنید و یا حتی باید چک نماید که لامپ را به درستی و کامل بسته اید یا نه. شما باید مدار را بررسی کنید و مطمئن شوید که فیوز نپریده است در صورتی که هیچ یک از مشکلات گفته شده وجود نداشت. بهتر است کلید را بررسی کنید و از نبود مشکل در این دستگاه اطمینان پیدا نماید.

برای آزمایش کردن کلید و پیدا کردن علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز باید از یک پیچ گوشتی چهار سو  و یک پیچ گوشتی سر صاف استفاده نماید همچنین باید برای بررسی کردن جریان برق در سیم ها و کلیدها از یک ولتاژ سنج غیر تماسی هم استفاده کنید تا متوجه شوید که ببینید سیم ها دارای برق هستند و یا خیر همچنین وجود یک مولتی متر برای تست هم ضروری است.

مولتی متر یک وسیله ساده می باشد که دارای حسگر فلزی، یک چراغ تستر و یک سیم و گیره در انتها می باشد. این ابزار چند منظوره دارای خواص بسیار است که یعنی می تواند به راحتی آمپر مقاومت و ولتاژ را اندازه گیری نماید.

 بررسی کردن علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز

برای بررسی کردن علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز باید از ابزاری مانند:

  • مولتی متر
  • چسب
  • ولتاژ سنج
  • پیچ گوشتی

را آماده نماید و بعد در مرحله اول برق را قطع نماید و بعد از قطع کردن برق باید برق ورودی که به کلید برق وصل است را خاموش کنید و بعد پیچ های که در قاب کلید هستند را از آن جدا نماید تا بتوانید به راحتی سیم کشی کلید را ببینید و بدون این که با سیم ها تماسی پیدا کنید به وسیله ولتاژ سنج غیر تماسی  تمامی سیم ها را آزمایش نماید اگر ولتاژ سنج شما چراغ روشن و یا وزوز را نشان داد باید به سمت تابلو برق بروید و کلید صحیح را خاموش نماید و بعد تلاش کنید تا ولتاژی نشان داده نشود.

در مرحله بعد برای تشخیص علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز نوبت به نوع کلید می رسد که در این جا د پیچ های که کلید را نگه داشته اند را باز کنید و کلید را از جعبه بیرون بکشید و بعد سیم ها را صاف نماید و تعداد ترمینال های جانبی که روی کلید هستند را در نظر داشته باشید اگر کلید دارای دو ترمینال جانبی باشد یعنی یک کلید تک پل می باشد و پیچ زمین را که به رنگ سبز است و در نزدیکی پایین و بالای کلید قرار دارد و به سیم مسی یا سبز زمین وصل است را اصلا به شمار نیاورید.

ولی در صورتی که کلید شما دارای سه ترمینال و یک پیچ زمینی باید کلید شما سه فاز است و باید ترمینال پیچ مشکی را پیدا نماید و به وسیله تکه ای از چسب سیم وصل شده را چسب بزنید این ترمینال مشترک می باشد و انرژی را به کلید منتقل می کند و شما باید همان سیم را به ترمینال مشترک وصل کنید همچنین دو ترمینال دیگر که قابل جا به جایی با یک دیگر هستند و احتیاجی به چسب زدن ندارد.

بعد از تعمیر کردن پریز برق باید سیم ها را به ترتیب وصل نماید و در هنگام بستن پیچ های رابط به سیم پیچ را زیاد سفت نکنید چون باعث می شود که پیچ ها هرز شوند و یا باعث قطع شدن سیم ها می شود.

 خراب شدن پریز برق

بررسی دلایل  خراب شدن پریز برق

 خراب شدن پریز برق مهمترین علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز

خرابی پریز ها می تواند دلایل زیادی داشته باشد  که برخی از آن ها را برای شما توضیح می دهیم:

کشیدگی سیم ها

در برخی از موارد در اثر کشیدگی پریز سیم وصل به آن ممکن است قطع شود و برقی در آن وجود نداشته باشد.

ضربه خوردن

یکی دیگر از دلایل که می تواند علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز این است که پریز بر اثر ضربه صدمه دیده باشد و قسمتی از آن شکسته شده باشد که در این صورت باید حتما پریز و کلید را تعویض نماید.

سوختگی پریز علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز

از دیگر موارد می توان به یک اتصال کوتاه و افزایش ولتاژ ایجاد شده و یا جرقه مدار شکن اشاره کرد که باعث می شود که پریز دچار سوختگی شود.

نشتی آب به داخل کلید و پریز

ورود آب به داخل کلید و پریز یکی از عوامل مهم در اتصالی کردن برق کشی است . یکی از دلایلی که باعث می شود که آب به داخل کلید و پریز نفوذ کند استفاده نکردن از پریز های محافظ دار است که از آن ها در آشپزخانه؛ حیاط، حمام استفاده می کنند. یکی از مواردی که باعث می شود آب به داخل کلید و پریز ورود نماید می تواند نشتی لوله آب سرد و گرم در ساختمان و نفوذ آن به داخل کلید پریز است که باید مشکل را پیدا نماید و آن را برطرف نماید.

نشتی آب به داخل کلید و پریز

نشتی کردن آب به داخل پریز

فرسودگی سیم های برق و کلید و پریز

یکی دیگر از دلایل قطع شدن سیم برق کلید پریز می تواند فرسودگی آن ها باشد که در صورتی که  سیم ها فرسوده و کهنه باشند می توانند باعث قطع شدن جریان برق شوند پس در این صورت باید سیم ها را تعویض نماید.

جمع بندی

در متن بالا سعی کردیم شما را با علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز آشنا کنیم. معمولا اتصالی کردن و قطع شدن کلید و پریز مسئله کوچکی نمی باشد که بتوانید به راحتی از آن بگذرید چون پریز برقی که مشکل داشته باشد ممکن است باعث خرابی وسایل خانه شود پس باید در صورت وجود قطع شدن برق بدون پریدن فیوز مشکل را برطرف نماید تا باعث ایجاد مشکلات بیشتری نشود.

سوالات متداول علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز

آیا علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز و یا اتصالی آن باعث خرابی لوازم برقی می شود؟
در صورتی که کلید و پریز شما دچار مشکل باشد و یا اتصالی داشته باشد ممکن است باعث خرابی دستگاه های برقی شما شود مثلا ممکن است باعث سوختگی موتور یخچال و یا وسایل دیگر شود.

در هنگامی که علت قطع شدن برق بدون پریدن فیوز مشخص نیست می توان آن را تعمیر کرد یا باید با تعمیرکار تماس رفت؟
در صورتی که تنها چند سیم داخل پریز قطع شده باشند می توانید با توجه به توضیحات بالا آن را تعمیر کنید ولی در صورتی که سیم ها فرسوده شده باشند و نیاز به تعمیر باشد باید با یک تعمیر کار تماس بگیرید و از آن کمک بگیرید.

در صورتی که آب به داخل پریز وارد شده باشد باید چکار کنیم؟
اگر به هر دلیلی آب به داخل پریز وارد شد شما باید سریعا به یک تعمیر کار متخصص تماس بگیرید تا بتواند دلیل نشتی به داخل پریز را شناسایی کند و مشکل را برطرف نماید.