امروزه مایکروفر یکی از وسایل محبوب در هر خانه ای می باشد. علت نچرخیدن سینی مایکروفر از دلایل عمده مشکل این وسایل برقی می باشد.که این وسیله هم مانند هر وسیله برقی دیگری به مرور زمان دچار آسیب می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با علت نچرخیدن سینی مایکروفر آشنا کنیم. تا آسیب جدی تری بر سایر اجزای دستگاه نیایید.

دستگاه مایکروفر دارای یک سینی می باشد. این سینی به صورتی طراحی شده که درهنگام کار می چرخد و به گرم شدن سریع غذا کمک می کند. گرما به تمام قسمت های غذا به صورت مساوی می رسد.بین موتور گردان سینی یک قطعه ای بنام کوپلر وجود دارد، که باعث برقرار کردن اتصال بین سینی و موتور می شود. کوپلر قطعه ای است که باعث می شود تا از لرزش و صدار موتور به سینی جلوگیری شود.

علت نچرخیدن سینی مایکروفر

  • خرابی موتور گردان مایکروفر
  • خرابی کوپلر بین موتور و سینی مایکروفر
  • خرابی خود سینی مایکروفر
  • کثیف بودن مایکروفر
  • خرابی غلطک مایکروفر
  • قرار نگرفتن سینی در جای مخصوص خود
  • خرابی شفت

خرابی موتور گردان

علت نچرخیدن سینی مایکروفر

موتور گردان در واقع مهمترین و اصلی ترین قطعه درچرخیدن سینی مایکروفر می باشد. موتور گردان نیروی لازم برای چرخیدن سینی مایکروفر را فراهم میکند. جایگاه این قطعه دقیقا زیر سینی می باشد، اگر این قطعه دچار مشکل شود سینی نمی چرخد و لازم است در این شرایط موتور دستگاه توسط مولتی متر بررسی شود .که در صورت سوختن موتور باید آن تعویض گردد.

کوپلر یک قطعه اتصال دهنده پلاستیکی می باشد. که معمولا به رنگ مشکی یا طوسی می باشد که به شفت موتور متصل می شود .جایگاه این قطعه در زیر سینی گرد شیشه ای قرار دارد.همین قطعه به موتور گرداننده متصل می باشد که در نتیجه سینی می چرخد .در صورتی که این قطعه شکسته و یا ترک خورده باشد، سینی روی این قطعه به خوبی قفل نمی شود و در نتیجه مانع چرخیدن سینی می شو . که در این مواقع باید کوپلر را تعویض کنید. یکی دیگر از علت های خرابی سینی مایکروفر خود سینی می باشد. برای مثال می توان گفت گاهی سایز سینی نامناسب است یا قسمت زیری سینی دچار آسیب شده است.

کثیف بودن مایکروفر

کثیف بودن یا چرب بودن سینی مایکروفر یکی دیگر از علت های است که سینی مایکروفر نمی چرخد. درصورتی که کف دستگاه چرب بوده این اتفاق می افتد. گاهی هم ممکن است تکه هایی از غذا در زیر غلطک گیرکرده باشد و مانع از چرخش سینی مایکروفر گردد. برای اینکه سینی بتواند یه حرکت مشخصی داشته باشد  از یک غلطک یا ریل حلقه ای شکل استفاده می کنند. این غلطک فلزی بوده و دارای 3 تا چرخ می باشد و باعث می شود تا سینی به راحتی حرکت کند و تعادل داشته باشد. ولی وقتی که چرخ های غلطک شکسته شده باشد و یا غلطک آسیب دیده باشد سینی نمی چرخد.

گاهی ممکن است علت نچرخیدن سینی مایکروفر قرار گرفتن نامناسب سینی در محل اصلی خود باشد و این زمانی اتفاق می افتد که شما مایکروفر راتمیز کرده اید و سینی جابه جا شده باشد. شفت بخشی از موتور می باشد تا نیروی لازم برای چرخیدن سینی را فراهم می کند.در صورتی که شفت شکسته باشد یا خراب باشد کلا باید آن راتعویض کرد. و شکستن و خراب بودن شفت به دلیل قرار دادن ظروف سنگین و مواد غذایی خیلی سنگین،یا در اثر زمان فرسوده شده است می باشد.

خرابی برد الکترونیکی مایکروفر

یکی دیگر از علت های نچرخیدن سینی مایکروفر می توان به خرابی برد الکترونیکی این دستگاه اشاره کرد .برد تمامی بخش های دستگاه را کنترل می کند.در نتیجه خرابی این قسمت می تواند تاثیر در عملکرد دستگاه بگذارد.

بیشتر بخوانید: دلایل خرابی برد مایکروفر

در بسیاری از مواقع  بابروز چنین مشکلاتی نیاز به تعمیر مایکروفر می باشد که مجموعه نلی هوم با متخصصان باتجربه و با داشتن مهارت و دانش فنی کامل شما را در ارائه بهترین خدمات یاری می رسانند .جهت کسب اطلاعات با همکاران ما تماس حاصل بفرمائید.