فن کولر گازی جزو بخش‌های مهم کولر گازی است که در دو قسمت کندانسور و هوا ساز کولر گازی وجود دارد و وظیفه آن ایجاد جریان هوا میان سیم پیچ اواپراتور است، تا هوای خنک با کمک پره ها به بیرون پرتاب شود. در این مقاله به علت کار نکردن فن کولر گازی می پردازیم.

فن کولر گازی چیست؟

کولر گازی اسپیلت دارای دو بخش جدا از یک دیگر یونیت (پنل) داخلی و یونیت (پنل) خارجی می باشد که این دو قسمت با هم دیگر، قائده سرماسازی و تهویه مطبوع را در محل شما به وجود می آورند. دو فن هم نیز، در هر یک از اجزای یونیت های کولر گازی قرار داده شده است.

بررسی کاربرد فن کولر گازی

فن کندانسور یا یونیت خارجی کولر گازی دارای 3 تا 4 پروانه می باشد که به وسیله موتور فن حرکت می کند. گاز مبرد درون کمپرسور زمانی که گرم می شود از طریق فن به بیرون هدایت می شود، تا پنل خارجی را نیز خنک کند.

گرمای زیاد می تواند باعث ضرر های جدی به سیم پیچ های کمپرسور بشود. وظیفه فن کولر گازی کم کردن دمای مبرد کمپرسور به اندازه ای که سرمای کولر گازی حفظ شود نیز می باشد.

فن کولر گازی به وسیله حرکت پروانه ها هوای گرم گرفته شده را به داخل شیار های کندانسور انتقال داده و سپس هوای سرد را به محیط خارج پرتاب می کند.هم چنین فن کولر هوای محیط را نیز مطبوع می کند.

گاهی ممکن است که متوجه شوید کولر گازی شما هوای محیط را خنک نمی کند و یا صداهایی غیر عادی ازکولر گازی به گوشتان می خورد که این امر علت کار نکردن فن کولر گازی می باشد.برخی دیگر از موارد زیر هم علت کار نکردن فن کولر گازی نیز می باشد.

فن کولر گازی

کاربرد فن کولر گازی

دلیال کار نکردن موتور فن کولر گازی

در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی، موتور فن می‌باشد و گرم شدن بیش از حد موتور فن میتواند باعث آسیب به آن شود. عوامل زیر باعث گرم شدن موتور نیز می باشند:

 • نیم سوز بودن کمپرسور
 • خاموش کردن زیاد کمپرسور
 • کثیف شدن زیاد کمپرسور
 • خم شدن و یا شکسته شدن پروانه ها
 • انتخاب نا متناسب حجم موتور نسبت به فضای محیط
 • توجه نکردن به مکان نصب شده پنل خارجی
 • جریان نداشتن هوا به تسط فن کولر و…

یکی دیگر از موارد بررسی موتور فن به این صورت است که، اگر پروانه را با دست بچرخانید و پروانه نچرخد مشکل از بلبرینگ موتور فن می باشد که برای تعمیر علت کار نکردن فن کولر گازی باید موتور را به کاملا عوض کنید.

ولی اگر پروانه را چرخاندید و پروانه چرخید مشکل از برق موتور می‌باشد و باید سیم‌ها را به کمک فازمتر چک کنید که اگر هر یک از سیم ‌ها قطع بودند آن ‌ها را وصل کنید تا مشکل برق موتور نیز، برطرف بشود.

زمانی که موتور فن هیچ یک از مشکلات گفته شده را نداشت به احتمال زیادی علت کار نکردن فن کولر گازی سوختن موتور فن می باشد که در این مورد در اولین زمان ممکن باید موتور فن کولر گازی را تعویض کنید.

فن کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی

فن کندانسور یا یونیت خارجی کولر گازی دارای 3 تا 4 پروانه می باشد که به وسیله موتور فن حرکت می کند و باعث آن جریان هوا می شود.

اگر فن کندانسور یا پنل خارجی به هر علتی به درستی کار نکند باعث بالا رفتن دما در کندانسور می شود و این اتفاق می تواند هم به موتورفن و هم کمپرسور کولر گازی آسیب جدی برساند.

پنل خارجی کولر گازی

فن کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی

شفت موتور فن کولر گازی

موتور فن در کولر گازی دارای یک شفت داخلی و یک شفت خارجی می باشد. شفت داخلی هوای موجود را به خود جذب می کند و شفت خارجی هوای گرم را از خود خارج می کند.

شل شدن یا سوختن  یاتاقان‌های موجود در محور شفت‌های داخلی یا خارجی بعضی وقت ها علت کار نکردن فن کولر گازی می باشند. در صورت محکم کردن یاتاقان های شفت اگر مشکل حل نشد باید موتور فن نیز به طور کامل تعویض گردد.

خازن کمپرسور کولر گازی

خازن فن به وسیله چند رشته سیم به کمپرسور کولر وصل می باشد و اگر به دلیلی خازن کار نکرد علت کار نکردن فن کولر گازی می شود. با استفاده از ابزار مولتی متر می توان سالم یا خراب بودن خازن را تشخیص و در صورت سوختگی خازن باید آن را تعویض نیز بنمایید.

خازن کمپرسور کولر گازی

بررسی خازن کمپرسور کولر گازی

سنسور کنترل دمای کولر گازی

یکی از قطعات الکتریکی ای که برای کنترل دما روی کولر گازی نصب شده است سنسور کنترل دما می باشد. زمانی که فن کولر گازی روشن نشد سنسور، دما را تشخیص نمی‌دهد و به همین دلیل نمی تواند دما را کنترل و کولر را روشن کند.

دراین صورت یکی دیگر از علت کار نکردن فن کولر هم خراب شدن سنسور کولر گازی می باشد که در این صورت برای حل کردن مشکل عدم کار کردن فن کولر گازی باید سنسور کنترل دما را چک کرده و در صورت خراب بودن آن را تعویض کرد.

موتور بلوور فن کولر گازی

در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی موتور بلوور فن می باشد و  اگر موتور بلوور فن به خوبی نچرخد و به دلیل کار کردن طولانی زمان دچار پوسیدگی بشود باید بدانید که بلوور فن کولر خراب شده است و این امر باعث اختلال در کارکرد کولر گازی نیز می‌شود.

بررسی ترموستات کولر گازی

ترموستات یکی از قطعاتی می باشد که برای تنظیم دمای محیط بر روی کولر گازی قرار گرفته است. در بعضی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی ترموستات می‌باشد زیرا ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی‌دهد و هیچ دستوری برای روشن شدن کولر گازی صادر نمی کند.

در این مورد سیم‌های ارتباطی ترموستات به برد قطع شده است که می‌توانید با استفاده از مولتی متر‌، سیم های ترموستات را چک کرده و از سالم یا خراب بودن آن مطلع بشوید و اگر در سیم‌ها مشکلی نبود تنظیمات ترموستات را بررسی و آن را تنظیم کنید.

تعمیر ترموستات کولر گازی

تعمیرات ترموستات کولر گازی

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کار نکردن فن کولرهای گازی پرداختیم و توصیه می کنیم که اگر متوجه مشکل در فن کولر گازی خود شده اید، تعویض فن کولر را به دست تعمیر کاران کولر بسپارید. زیرا ممکن است گاهی اوقات مشکل کولر خود را نتوانید به درستی تشخیص بدهید.

سوالات علت کار نکردن فن کولر گازی

 1. فن کندانسور چیست؟
  فن کندانسور دارای 3 تا 4 پروانه می باشد که به وسیله موتور فن حرکت می کند. گاز مبرد درون کمپرسور زمانی که گرم می شود از طریق فن به بیرون هدایت می شود تا پنل خارجی (کندانسور) را نیز خنک کند.
 1. وظیفه فن کولر گازی چیست؟
  فن کولر گازی به وسیله حرکت پروانه ها هوای گرم گرفته شده را به داخل شیار های کندانسور انتقال داده، سپس هوای سرد را به محیط خارج پرتاب می کند.
 2. سنسور کنترل دمای کولر گازی چیست؟
  یکی از قطعات الکتریکی ای که برای کنترل دما روی کولر گازی نصب شده است سنسور کنترل دما می باشد.