همانطور که می دانید مایکروفر یکی از مهمترین لوازم های خانگی این دوره زمونه می باشد که تقریبا در تمامی خانه های هر فرد ایرانی و خارجی دیده می شود. ما در این مقاله به علل داغ شدن بدنه مایکروفر می پردازیم و امیدوار هستیم که علت داغ شدن بدنه مایکروفر خود را پیدا کنید و برای تعمیر آن تصمیم بگیرید. همچنین بهتر است بدانید که مایکروفر وظیفه داغ کردن غذاها را به عهده دارد بنابراین کمی داغ شدن بدنه مایکروفر عادی است.

5 علت داغ شدن بدنه مایکروفر

همانطور که در مطلب بالا گفته شد، وظیفه مایکروفر گرم کردن غذاها می باشد، بنابراین یک مورد عادی می باشد که بدنه آن کمی داغ کند ولی حال ممکن است این داغ کردن بیش از حد باشد و باعث نگرانی شما شده باشد. در کل دلایل اصلی که باعث می شود بدنه مایکروفر بیش از حد داغ شود به شرح زیر است:

 • خراب بودن لامپ مگنتران
 • انتخاب پخت غذا در مدت زمان طولانی
 • ایراد در فن خنک کننده
 • استفاده کردن از ظرف های غیر استاندارد در مایکروفر
 • خرابی در قطعه TOD

در ادامه مقاله سعی می کنیم که تمامی دلایل داغ کردن بدنه مایکروفر را برای شما شرح بدهیم تا شما بتوانید در یک زمان مناسب برای تعمیر آن تصمیم بگیرید.

5 علل داغ شدن بدنه مایکروفر

علل داغ شدن مایکروفر

خراب بودن لامپ مگنتران

ابتدا بهتر است بدانید که مگنتران یک قطعه در مایکروفر است که با تولید امواج الکترومغناطیسی باعث ایجاد گرما و گرم شدن غذای شما شود. امواجی که توسط این قطعه تولید می شود باعث تحریک مولکول های آب در مواد غذایی یا خوراکی شده و اگر انرژی جنبشی آن بیش از حد شود باعث داغ شدن بیش از حد مایکروفر می شود. همانطور که گفته شد لامپ مگنتران برای اینکه بتواند موج های مغناطیسی تولید کند، نیازمند انرژی الکتریکی بالایی می باشد. به همین منظور باید در هنگام برنامه دادن به مایکروفر دقت کنید تا باعث داغ شدن بیش از حد بدنه مایکروفر نشود.

حال برای اینکه متوجه شوید که لامپ مگنتران شما خراب شده است، می توانید به صدای آن گوش کنید، اگر تولید صدای آن بیش از حد بود، بدانید که آنتن سر مایکروفر خراب شده است که باعث سوراخ کردن صفحه میکا می شود. اگر این اتفاق بیفتد بعد از آن به بدنه مایکورفر برخورد می کند و باعث داغ کردن و آتش سوزی می شود.

انتخاب پخت غذا در مدت زمان طولانی

یکی دیگر از علل داغ شدن بدنه مایکروفر و شایع که معمولا برای افراد پیش می آید، انتخاب برنامه پخت غذا طولانی است. این مشکل معمولا بیشتر در مدل های قدیمی پیش میاید، زمانی که شما مدت زمان طولانی را در گرم کردن غذا به مایکروفر خود بدهید، باعث ایجاد بخار و گرمای زیادی می شود که در نتیجه سنسور دما افزایش پیدا می کنه.

ایراد در فن خنک کننده مایکروفر یکی از علل داغ شدن بدنه مایکروفر

همانطور که می دانید، فن خنک کننده در بیشتر دستگاه ها الکترونیکی موجود است و وظیفه آن خنک کردن قطعات دستگاه است و اگر این فن خنک کننده خراب شود، باعث ایجاد مشکلاتی همچون داغ کردن یا حتی کار نکردن دستگاه مایکروفر می شود. در حالت کلی بدانید که اگر فن خنک کننده لامپ مگنتران کار نکند، گرما در کل بدنه مایکروفر پخش می شود که ممکن است حتی با گذشت زمان باعث از کار افتادن دیگر قطعات دستگاه مایکروفر شود.

برای اینکه متوجه شوید که فن خنک کننده مایکروفر خراب یا مشکل پیدا کرده است، با علائمی مانند سر و صدای زیاد، داغ شدن بیش از حد بدنه مایکروفر و خاموش شدن ناگهانی مایکروفر مواجه شوید. برای اینکه این مشکل را حل کنید، پیشنهاد می شود که پیش یک متخصص یا یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

ایراد در فن خنک کننده مایکروفر

خرابی فن خنک کننده مایکروفر

خرابی در قطعه TOD

همانطور که می دانید، در مایکروفرهای مدل جدید، سنسوری وجود دارد به نام TOD که سنسور افزایش دما در مایکروفر می باشد. این سنسور هنگامی که دمای مایکروفر بیش از حد بالا برود، فعال می شود و باعث خاموش شدن دستگاه مایکروفر می شود. این قطعه اگر به هر دلیلی خراب یا دچار مشکل شود، هنگامی که مایکروفر داغ می کند، فعال نمی شود و در نتیجه باعث افزایش دما سیستم الکترونیکی مایکروفر می شود.

استفاده کردن از ظرف های غیر استاندارد در مایکروفر

یکی دیگر از شایع ترین دلایل داغ کردن بدنه مایکروفر، استفاده کردن از ظروف نامناسب یا غیر استاندارد مانند ظروف های فلزی در مایکروفر است. اگر شما هنگام استفاده از مایکروفر از ظروف فلزی استفاده می کنید، باید بدانید که فلز باعث ایجاد گرما یا حتی جرقه در مایکروفر می شود و احتمال اتش سوزی در مایکروفر بیش از حد زیاد است. همچنین بهتر است بدانید که مواردی که خطرات جان را تهدید کرده است نیز وجود دارد.

استفاده کردن از ظرف های غیر استاندارد در مایکروفر

ظرف های غیر استاندارد در مایکروفر

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، متوجه شدید که علل داغ شدن بدنه مایکروفر می تواند متفاوت باشد. همچنین فهمیدید که یکی از شایع ترین مشکلاتی که باعث می شود، بدنه مایکروفر بیش از حد داغ کند، استفاده کردن از ظروف غیر استاندارد است که در بعضی از شرایط حتی خطر جانی دارد. همچنین پیشنهاد می شود که در تمامی موارد و رفع مشکلات به یک متخصص یا تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

اگر به دنبال تعمیر لوازم خانگی خود هستید، می توانید به نلی هوم مراجعه کنید. نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن لوازم خانگی شما را تعمیر می کنند.

سوالات متداول

 1. یکی از شایع ترین دلایل داغ کردن بدنه مایکروفر چیست؟
  استفاده کردن از ظروف غیر استاندارد در مایکروفر، یکی از شایع ترین مواردی است که مردم با آنها مواجه هستند، استفاده کردن از ظروف فلزی باعث ایجاد جرقه و گرم شدن بیش از حد بدنه مایکروفر می شود که در بعضی از شرایط حتی خطر جانی را به همراه دارد.
 2. قطعه TOD دز مایکروفر چه وظیفه ای دارد؟
  در مایکروفرهای مدل جدید، سنسوری وجود دارد به نام TOD که سنسور افزایش دما در مایکروفر می باشد. این سنسور هنگامی که دمای مایکروفر بیش از حد بالا برود، فعال می شود و باعث خاموش شدن دستگاه مایکروفر می شود.
 3. برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن لوازم خانگی شما را تعمیر می کنند.