امروزه ماشین لباسشویی یکی از پر کاربردترین موارد مورد استفاده در هر خانه ای می باشد.به همین علت آشنایی و شناخت قطعات و اجزای ماشین لباسشویی موجب بالابردن اطلاعات عمومی شما می گردد.به همین خاطر ما در این مقاله قصد داریم تا قطعات و اجزای ماشین ماشین لباسشویی را به صورت کامل معرفی و بررسی کنیم .

کاربرد کلید روشن و خاموش برروی بدنه قسمت جلویی ماشین لباسشویی قرار دارد و با فشار روی آن ماشین لباسشویی شروع به کار می کند.در لباسشویی های قدیم دکمه خاموش و روشن روی بدنه در قسمت جلو ماشین لباسشویی قرار دارد. در صورتی که در ماشین لباسشویی های جدید این کلید به صورت نمایشگر دیجیتالی به صورت کلید معمولی یا لمسی برروی برد الکتریکی نصب شده است .

لامپ خبر در ماشین لباسشویی بیانگر وجود برق می باشد .و روشن شدن آن به معنای صدور فرمان تایمر به سایر قطعات الکتریکی دستگاه  می باشد.با روشن شدن لامپ عملیات شستشو انجام میشود.بعد از تایمر ماشین لباسشویی و روشن کردن ماشین لباسشویی اگر درب دستگاه به طور کامل بسته شده باشد، میکرو سوئیچ درب ماشین لباسشویی عمل کرده و برق را به شیر الکتریکی می رساند و آب وارد مخزن لباسشویی می شود. میکروسوئیچ یک قفل ایمنی بوده که در حین فعالیت ماشین لباسشویی درب دستگاه باز نشود

شیر برقی ماشین لباسشویی

عملکرد شیر برقی در ماشین لباسشویی آب را به داخل ماشین لباسشویی انتقال می دهد. و با استفاده از اصول اولیه عملکرد رله های مغناطیسی انجام می شود با به بوبین شیر برقی، در داخل آن مغناطیسی بوجود آمده و اهرم فلزی را به سمت داخل خود جذب و با این عمل لاستیک سر اهرم از منفذ شیطانک جدا شده و آب از مسیر ورود داخل شیر برقی بعد از آن به سمت جا پودری ماشین لباسشویی هدایت می شو. مادامی که عبور آب از شیر برقی ادامه دارد که برق سیم پیچی قطع نشده باشد و با فشار فنر پشت اهرم فلزی لاستیک سر اهرم ،و منفذ و وسط شیطانک را مسدود می کند و شیر برقی قطع می شود. در این موقع آب پشت شیر برقی ایستاده و در انتظار مجدد وصل شدن برق به سیم پیچی شیر الکتریکی خواهد ماند .

هیدرو استات ماشین لباسشویی

تنظیم آب مخزن لباسشویی توسط قطعه ای بنام هیدرو استات انجام میشود. که با رسیدن آب به حد مجاز، آبگیری ماشین نیز متوقف می شود. ساختار هیدرو استات شبیه کلید تبدیل بوده و 3کنتاکت دارد که یکی مشترک و بقیه غیر مشترک است. همیشه یکی از این کنتاکت های غیر مشترک به کنتاکت مشترک وصل است.

المنت (هیتر)ماشین لباسشویی

شستشو لباسها ی کثیف با آب سرد بازده را کاهش می دهد و شستشو کیفیت چندانی نخواهد داشت. به همین دلیل بهتر است شستشو با آب گرم صورت گیرد. وجود المنت یا هیتر در ماشین لباسشویی الزامی است ساختار المنت ماشین لباسشویی مشابه ساختار المنت آبگرمکن برقی می باشد،که در ابتدا سیم کرم آلومینیوم و یا کرم نیکل در درون خام چینی قرارگرفته است و سپس روکش فلزی فولادی برروی آن نصب می گردد. المنت در قسمت زیرین مخزن اصلی ماشین لباسشویی بوده و برای آب بندی آن یک لاستیک که بین دو صفحه فلزی فشرده شده است استفاده می کنند. یکی از دلایلی که لباسها تمیز نمی شوند می تواند سوختن المنت باشد. و بهتر است المنت را در شرایطی ماشین آب ندارد به برق وصل نکنید.

ترموسات  ماشین لباسشویی

پس از رسیدن برق به المنت توسط تایمر،آب گرم می شو . از انجا که جریان مصرفی هیتر تا حدودی زیاد است در اینجا قطع و وصل مرتب آن سطح کنتاکت های مربوطه را در تایمر ضعیف میکند و موجب اتصال به یکدیگر می شود. در صورت خراب شدن تایمر و بالا رفتن دمای آب منجر به بروز مشکل حادی می شود که برای جلوگیری از چنین مشکلی قبل از المنت یک ترموسات قرار داده اند تا فاز پس از  ترموسات به هیتر برسد.

کار ترموسات لباسشویی انعکاس حرارت در ارتباط مستقیم با آب مخزن است و این گرما را به تیغه های غیر همجنس منعکس می کند.با قطع ترموسات المنت عمل تولید گرما را متوقف کرده و دمای آب به تدریج کاهش می یابد.

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی از طریق شلنگ مخصوص به خروجی فاضلاب به وسیله واتر پمپ انجام می شود. میدان مغناطیسی اصلی با اتصال برق به سیم پیچ پمپ شکل می گیرد و ولتاژ القایی را در حلقه های کوتاه مسی ایجاد می کند. روتور تحت تاثیر دو میدان بوجود آمده و عمل تخلیه کوپل شدن پروانه همزن آغاز می شود. و در اینجا موتور به کار رفته در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی از نوع موتور قطب چاکدار می باشد. در این موقع عمل شستشو به خوبی صورت بگیرد اما آب کثیف تخلیه نشود در اینجا متوجه می شویم که پمپ تخلیه خراب است.

تایمرماشین لباسشویی

تایمر را میتوان عامل اصلی اجرای برنامه های شستشو در یک ماشین لباسشویی اتوماتیک دانست. به وسیله این قطعه هر یک از قطعات الکتریکی ماشین مانند شیر برقی، هیدرو استات، پمپ تخلیه، المنت و موتور و … در زمان مناسب عملیات کارخود را انجام میدهند.تایمر از دو قسمت موتور تایمر و جعبه اتصالات تشکیل شده است.

  • موتور تایمر: برق 220ولت میدان مغناطیسی دارد.
  • جعبه اتصالات: قسمتی است که در آن فیش های متصل به تایمر با توپی در حال چرخش در گیر می گردد.

شکل توپی تایمر استوانه ای می باشد که برروی آن زایده هایی متعددی وجود دارد.برخورد هر یک از زایده هایی توپی با یکی از تیغه های درون تایمر موجب برق دار شدن یکی از اجزای الکتریکی ماشین می شود .

موتور ماشین لباسشویی

موتور های دو سرعته در ماشین لباسشویی اتومات وظیفه ی حرکت لباس ها در داخل آب با مواد شوینده و خشک نمودن نسبی آن ها را دارند. به طور کلی موتور لباسشویی را می توان نوعی موتور تک فاز چند سرعته آسنکرون دانست که از دو سرعت متفاوت جهت شستشو و خشک کردن لباس ها در آن استفاده می شود. در حالت کلی موتور ماشین لباسشویی دارای دو سیم پیچ اصلی و کمکی و سرعتی حدود 800 دور در دقیقه می باشد.

خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی نلی هوم

برای تعمیر ماشین لباسشوییخود می توانید با کارشناسان نلی هوم تماس بگیرید. تمامی خدمات  در منزل شما ارائه می شود و نیازی به حمل دستگاه نمی باشد و می توانید بر تعمیرات نظارت داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات و اجزای ماشین لباسشویی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.