دور تا دور درب یخچال و فریزر، نواری پلاستیکی کشیده شده است که این نوار خاصیت آهنربایی نیز دارد. که اگر از نظافت این نوار غافل شوید کارایی دستگاه یخچال شما دچار کاهش می شود. در این مقاله با نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر آشنا می شوید.

همه چيز درمورد تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر

اطراف درب یخچال، یک نوار پلاستیکی قرار گرفته است که قابلیت آهنربایی دارد و باعث باز نماندن درب یخچال نیز می شود. و در نتیجه مانع خروج هوای سرد از یخچال شده و سرما را در داخل محفظه یخچال نگه می دارد.

اما بنا به دلایلی ممکن است ویژگی آهنربایی نوار دور درب یخچال کاهش یابد، یا در طول زمان کثیف شود و قابلیت آهنربایی را به درستی انجام ندهد.

 • یخچال فریزر موقعی که درب آن درست چفت شود خوب کار می کند.
 • اگر درب یخچال فریزر به خوبی بسته نشود، هوای گرم به داخل یخچال وارد شده و مشکلاتی مثل گرم شدن محیط یخچال فریز به وجود می آید.
 • لاستیک دور یخچال فریزر که نقش به سزایی در عملکرد یخچال دارد، به آسانی بر روی کیفیت مواد غذایی و همچنین مقدار برق مصرفی و طول عمر یخچال فریزر تأثیر می گذارد.
تميز كردن نوار درب يخچال

تميز كردن نوار اطراف درب يخچال و فريزر

نکات مهم براي تمیز کردن توار اطراف درب یخچال فریزر

قبل از تميز كردن لاستيك دور يخچال فريزر نكاتي وجود دارد كه توجه كردن به آن‌ها از اهميت بسيار زيادي برخوردار مي‌باشد كه در ادامه اين نكات به طور كامل شرح داده شده است:

 • در ابتدا مرحله نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر باید توجه داشته باشید که یخچال را حتما از برق بکشید تا به یخچال فریزر صدمه ای وارد نگردد.
 • لاستیک دور یخچال فریزر احتمال دارد که با پیچ یا مهره‌ای به درب یخچال فریزر متصل شده باشد. به این ترتیب الزامی می باشد که اول این بخش ها را جدا کنید.
 • موقعی که لاستیک یخچال فریزر را جدا کردید اگر لاستیک سالم بود و کمی کثیف شده بود ‎ محل مورد نظر را تمیز و سپس خشک کنید.
 • بهتر می باشد که برای کارکرد بهتر لاستیک دور یخچال بعد از اینکه آن را تمیز کردید، برای منعطف بودن لاستیک، مقدار کمی روغن لیمو، روغن معدنی یا لوسیون بدن معمولی را در اطراف لبه‌های واشر بمالید.
 • و در آخر همه اتصالات را دوباره سر جای خود قرار دهید. دقت کنید که به هیچ صورت از فشار زیاد برای بستن نوار استفاده نکنید. چون باعث می شود صدمه جدی ای به لاستیک یخچال فریزر وارد گردد.

چگونگی نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر

ذر ادامه مطلب مراحل تميز كردن لاسيتك دور يخچال و فريزر شرح داده شده است:

 استفاده از سرکه و آب

در یک بطری مخصوص اسپری کردن، یک لیوان سرکه را به همراه دو لیوان آب رقیق کرده و محلول درست شده را به لاستیک دور یخچال فریزر اسپری کنید و با یک اسفنج خیس و یا مسواک، کثیفی‌ها را از سطح مورد نظر پاک کنید. سپس با یک دستمال محلول آب و سرکه را پاک کرده و کاملا خشک کنید.

بكارگيري آب و پودر صابون

برای آماده کردن این محلول یک قاشق پودر صابون را با دو واحد آب ترکیب کرده و با هم به خوبی مخلوط کنید. به کمک اسفنج یا مسواک مخلوط را بر روی لاستیک دور یخچال بزنید. و سپس با یک دستمال، تمام آلودگی های پاک شده و محلول را از سطح لاستیک دور یخچال پاک کنید.

بكارگيري آب و پودر صابون براي تمیز کردن لاستیک دور یخچال

چگونگی نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر با آب و پودر صابون

 

 

 آب و جوش شیرین

‎یکی از شیوه های نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر استفاده از مخلوط آب و جوش شیرین است. در این شیوه یک لیوان آب جوش را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید.

سپس محلول آماده شده را به لاستیک یخچال فریزر اسپری کنید و با یک اسفنج خیس آن را تمیز کنید و مثل روش بالا محل مورد نظر را با یک دستمال پاک کنید و یخچال را کاملا خشک کنید تا صدمه ای به لاستیک یخچال فریزر وارد نشود.

 آب و مخلوط سفید کننده تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر

استفاده مستقیم از ماده سفیدکننده سبب می شود تا لاستیک دور یخچال فریزر شما دچار صدمه بشود. بهتر می باشد که از محلول رقیق شده استفاده کنید تا از صدمه های احتمالی اجتناب کنید. بدین ترتیب لازم است مواد را در یک ظرف با هم مخلوط کنید.

برای تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر در این شیوه، از ترکیب کمی مواد سفید کننده و سه واحد آب استفاده کنید. محلول رقیق شده را بر روی لاستیک اسپری کنید و با یک اسفنج لاستیک دور یخچال را از محلول پاک کنید و به خوبی خشک کنید تا آسیب به لاستیک دور یخچال وارد نشود.

 

شوینده و پاک کننده تجاری

شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده بسیاری مخصوص پاک کردن و تمیز کردن لوازم خانگی در بازار وجود دارد که با استفاده صحیح از این شوینده ها می توانید لاستیک و قسمت های دیگر یخچال فریزر را به راحتی و به آسانی پاک و تمیز کنید.

سخن پایانی

هر سه ماه برای یخچال خود نظافت در نظر بگیرید تا تمام سطوح را با محلول مناسب پاک ‌کنید. تعمیر و نگهداری منظم در آینده در انرژی یخچال صرفه‌جویی خواهد کرد. توجه داشته باشید اگر متوجه یک نشت یا لکه در یخچال شدید ، سریعا آن را تمیز کنید و کثیفی را تمیز کنید تا کارایی یخچال و طول عمر آن نیز بیشتر شود.

سوالات متدوال نحوه تمیز کردن لاستیک دور یخچال فریزر

 1. لاستیک دور یخچال چیست؟
  اطراف درب یخچال، یک نوار پلاستیکی قرار گرفته است که قابلیت آهنربایی دارد و باعث باز نماندن درب یخچال نیز می شود. و در نتیجه مانع خروج هوای سرد از یخچال شده و سرما را در داخل محفظه یخچال نگه می دارد.
 1. اگر لاستیک دور یخچال صدمه ببیند چه اتفاقی می افتد؟
  اگر درب یخچال فریزر به خوبی بسته نشود، هوای گرم به داخل یخچال وارد می شود و کارایی آن نیز کاهش پیدا می کند و به آسانی بر روی کیفیت مواد غذایی و همچنین مقدار برق مصرفی و طول عمر یخچال فریزر تأثیر می گذارد.
 1. چگونه با سفید کننده یخچال را تمیز کنیم؟
  از ترکیب کمی مواد سفید کننده و سه واحد آب استفاده کنید. محلول رقیق شده را بر روی لاستیک اسپری کنید و با یک اسفنج لاستیک دور یخچال را از محلول پاک کنید و به خوبی خشک کنید تا آسیب به لاستیک دور یخچال وارد نشود.