یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است و اصلی ترین قطعه یخچال، موتور آن می باشد که به صورت دائم در حال فعالیت است و به همین دلیل گرمای زیادی از خود تولید می کند و برای خنک کردن موتور یخچال، یک فن در کنار آن قرار دارد که وظیفه خنک سازی موتور یخچال را بر عهده دارد تا حرارت موتور بیش از اندازه بالا نرود. فن موتور یا همان فن کندانسور، از اصلی تریم قطعات یخچال به شمار می رود و در صورت خراب شدن آن، حرارت موتور یخچال بالا می رود و باعث گرم شدن یخچال می شود و همچنین باعث خراب شدن موتور هم می شود.

تعمیر فن یخچال بستگی به میزان خرابی آن دارد و اگر فن کندانسور غیر قابل تعمیر باشد، باید برای تعویض آن اقدام نمایید. تعویض و تعمیر فن یخچال را می توانید به تعمیرکاران متخصص شرکت نلی هوم بسپارید و این مجموعه صفر تا صد تعمیر یخچال را با بهترین کیفیت و به صورت تضمینی به شما ارائه می دهد. شرکت نلی هوم انواع برندهای یخچال مانند سامسونگ، اسنوا، ال جی، آاگ، امرسان، هیمالیا، بوش، پاکشوما، دوو، ویرپول، وستینگهاوس د غیره را در منزل تعمیر می کند و برای استفاده از خدمات تعمیر یخچال در منزل می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تمامی یخچال های قدیمی و جدید دارای یک فن می باشند که برای خنک سازی موتور یخچال استفاده می شود و برای جلوگیری از خراب شدن آن بهتر است که سال آن را سرویس کنید و تمیز کردن و روغن کاری آن می تواند طول عمر فن کندانسور را افزایش دهد و البته این کار باید توسط یک تعمیرکار انجام شود. دلایل بسیاری وجود دارد که فن کندانسور به درستی کار نکند و برای پیدا کردن مشکل، یک تعمیرکار متخصص باید یخچال را عیب یابی کند و پس از آن اقدام به رفع مشکل کند. در ادامه چند دلیل خراب شدن فن یخچال را برای شما نام می بریم.

انواع فن یخچال

تعمیر فن یخچال

ما در بالا در مورد فن کندانسور یخچال که یکی از اصلی ترین قطعات یخچال می باشد صحبت کردیم اما یخچال های پیشرفته دارای چندین فن می باشند که هر کدام از آن ها وظیفه خنک کردن قطعات مختلف یخچال را بر عهده دارند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

  • فن اواپراتور

فن اواپراتور در داخل فریزر قرار گرفه است و زمانی که کمپرسور کار می کند، فن اواپراتور هوا را به طرف کویل های اواچراتور می کشد و بدین صورت انتقال گرمای خوا به گاز یخچال به خوبی انجام می شود. از علائم خرابی فن اواپراتور می توان به صداهای غیر طبیعی و بلند از فریزر اشاره کرد.

  • فن کمپرسور

فن کمپرسور وظیفه خنک کردن کمپرسور را بر عهده دارد و در قسمت پشتی و نزدیک به کف یخچال در کنار کمپرسور قرار دارد. فن کمپرسور هوا را در میان سیم پیچ های کمپرسور به گردش در می آورد و دمای کمپرسور را کاهش می دهد. اگر فن کمپرسور دچار خرابی شود، دمای یخچال افزایش پیدا می کند و در نتیجه امکان خرابی کمپرسور وجود دارد.

  • فن داخلی

برخی از یخچال ها دارای یک فن داخلی می باشند که هوای داخلی یخچال را به گردش در می آورند تا سرما به خوبی در یخچال پخش شود و دما در تمامی یخچال به صورت یکسان باشد. البته در یخچال های پیشرفته تر، فن داخلی به صورت دیگری در یخچال جایگزین شده است. اگر دما داخل یخچال در طبقه های مختلف یکسان نیست، علت آن می تواند خرابی فن داخلی یخچال باشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر تخصصی یخچال

علت خراب شدن فن یخچال

تعمیر فن یخچال

تا زمانی که مشکل اصلی خراب شدن فن یخچال را پیدا نکنیم، نمی توان برای تعمیر فن یخچال اقدام کرد و برای پیدا کردن مشکل، باید موارد زیر را بررسی کرد:

  • شکسته شدن پروانه فن

فن یخچال دارای پروانه هایی می باشد که هنگام چرخش باعث خنک کردن قطعات یخچال می شود و شکستن پروانه های فن یخچال باعث می شود تا هنگام چرخش، صدای زیادی تولید شود و همچنین به خوبی قطعات یخچال را خنک نکند.

  • سوختن فن

سوختن فن ها اگر پس از چندین سال رخ دهد طبیعی می باشد و هر کدام از قطعات یخچال ممکن است روزی دچار خرابی شوند و در صورت سوختن هر کدام از فن های یخچال، باید آن را تعویض کنید. سوختن فن یخچال می تواند به دلیل آب خوردگی به آن و یا نوسانات برقی باشد که باید توسط متخصص عیب یابی شود.

  • خرابی برد الکترونیکی

هر دستوری که در یخچال فریزر اجرا می شود از طریق برد الکترونیکی پردازش می شود اگر فن کندانسور یا دیگر فن های یخچال به درستی کار نمی کنند، علت آن می تواند خرابی برد الکترونیکی یخچال باشد.

تعمیر فن یخچال یک کار تخصصی می باشد اگر مهارتی در این زمینه ندارید، اصلا برای تعمیر فن یخچال اقدام نکنید و فقط از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. شرکت نلی هوم به صورت همه روزه آماده ارائه خدمات تعمیر یخچال به شما مشتریان عزیز می باشد و در هر نقطه از تهران که هستید، می توانید از خدمات شرکت نلی هوم بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایی تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.