هیتر المنت یکی از قطعات اصلی یخچال می باشد و این قطعه در کنار اواپراتور برای جلوگیری از یخ زدگی و برفک زدایی به کار می رود و خرابی این قطعه باعث می شود تا در داخل یخچال شاهد برفک باشیم. این مورد بیشتر در یخچال های قدیمی تر دیده می شود و در یخچال های جدید یا همان نوفراست این مشکل برطرف شده است و برفک های داخلی یخچال فریزر توسط هیتر بخار می شوند و باعث یخ زدگی و برفک نمی شود. ما در این مقاله به تعمیر هیتر المنت یخچال می پردازیم و امیدوار هستیم که این مطالب برای شما مفید واقع شود.

تعریف هیتر المنت یخچال

درست است که یخچال یک دستگاه برای تولید سرما می باشد اما هیتر المنت قطعه ای است که با گرمای خود باعث می شود تا اواپراتور دچار یخ زدگی نشود و داخل یخچال برفک نزند. زمانی که یخچال دچار برفک می شود، این قطعه یخچال از طرف برد الکترونیکی یخچال و ترمودینامیک یک دستور دریافت می کند و پس از آن عملیات برفک زدایی را آغاز می کند. اگر هیتر المنت یخچال دچار خرابی شده باشد، باید برای تعمیر هیتر المنت اقدام نمایید.

اگر این قطعه یخچال درست نباشد، یخچال به صورت گسترده دچار یخ زدگی و برفک می شود و همچنین عملکرد اواپراتور با مشکل مواجه می شود و اگر به سرعت برای تعمیر هیتر المنت اقدام نکنید، باید هزینه های اضافی بابت تعمیر اواپراتور و دیگر قطعات پرداخت کنید. شما می توانید تعمیر و تعویض این قطعه از یخچال را به مجموعه نلی هوم بسپارید و متخصصان ما در سریع ترین زمان ممکن، تعمیرات شما را انجام می دهند.

تعریف هیتر المنت یخچال

هیتر المنت یخچال

علت خرابی هیتر المنت یخچال

خرابی این گونه قطعات پس از چندین سال طبیعی می باشد و هر کدام از قطعات یخچال ممکن است پس از چند سال کار کردن به دلیل فرسودگی نیاز به تعویض داشته باشند ولی اگر به درستی از یخچال و فریزر استفاده نکنیم، خیلی زود شاهد خرابی آن خواهیم بود. هیتر المنت یخچال جزء آن دسته از قطعاتی است که در حالت عادی عمر بالایی دارد ولی از کارها باعث خرابی زودرس این قطعه می شود.

یکی از دلایلی که باعث خرابی این قطعه یخچال می شود، باز ماندن درب یخچال در بازه زمانی طولانی و نشت گاز از دستگاه می باشد که در این صورت هیتر المنت یخچال خراب می شود و باید برای تعمیر آن اقدام نمایید. اگر درب یخچال مدت طولانی باز باشد، سرمای داخل آن از بین می رود و برای همین دستگاه تلاش می کند تا دوباره فضای سرمایشی داخل یخچال را تامین کند و همین باعث افزایش کارکرد و مصرف بیشتر انرژی می شود و اگر المنت هیتر یخچال برای برفک زدایی بیش از حد کار کند، دچار سوختگی می شود.

هیتر المنت یخچال قطعه ای است که باید در مجاورت آب باشد و اگر بدون آب کار کند، المنت می سوزد. خرابی کمپرسور و اواپراتور از دیگر مواردی است که باعث خرابی آن قطعه می شود. تعمیر این قطعه از یخچال امکان پذیر می باشد اما اکثر تعمیرکاران در زمان خرابی این قطعه پیشنهاد تعویض آن را می دهند که برای انجام این کار می توانید با کارشناسان نلی هوم مشورت نمایید.

انواع هیتر المنت یخچال

هیتر المنت یخچال با توجه به برندها و مدل های یخچال متفاوت می باشد و در زمان خرید هیتر المنت جدید باید به این نکته توجه داشته باشید. انواع هیتر یخچال به ترتیب زیر می باشند:

 • المنت یخچال فلزی
 • هیتر المنت شیشه ای
 • المنت یخچال ناوادانی (پوشانده شده با نوار آلومینیومی)

همچین شما می توانید بعد از خرید این قطعه از یخچال خود با استفاده از یک مولتی متر، سالم بودن آن را تست کنید تا از سلامت قطعه خیالتان راحت باشد. برای اینکه تست سلامت این قطعه از یخچال را انجام دهیم، ابتدا باید دو سر سیم برق ورودی مولتی متر را متصل کرده تا مقاوت آن سنجیده شود. معمولا زمانی که هیتر المنت سالم است، میزان مقاومت نشان داده شده بر روی 150 اهم می باشد و اگر خراب باشد بر روی عدد 600 ثابت می ماند. همچنین بهتر است بدانید که در حالت استاندارد، هیتر المنت یخچال باید بین عدد 100 تا 500 اهم باشد.

انواع هیتر المنت یخچال

انواع المنت یخچال

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

زمانی که با علائم زیر مواجه شدید، باید برای تعویض و یا تعمیر هیتر المنت یخچال خود اقدام نمایید و توجه داشته باشید که اگر هیچ تجربه ای در زمینه تعمیر یخچال ندارید، برای انجام این کار حتما از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید.

 • گرم و سرد شدن ناگهانی و بیش از حد یخچال
 • یخ زدگی و برفک وسیع در داخل یخچال
 • نشت آب از زیر یخچال
 • کاهش سرمای یخچال

همچنین می توان گفت یکی از علائم خرابی هیتر المنت، بیش از حد سرد شدن یخچال است و همانطور که می دانید هیتر المنت به گرم کردن یخچال کمک می کند تا یخچال برفک نزند. زمانی که هیتر المنت خراب می شود، باعث اختلال در چرخه خنک سازی یخچال می شود و یخ های داخل اواپراتور آب نشود. همچنین بهتر است بدانید که گرم یا داغ نبودن پشت یخچال، یکی دیگر از علائم خراب بودن هیتر المنت یخچال است و بهتر است برای تعمیر آن هر چه سریع تر اقدام کنید.

خنک نکردن یخچال نیز می تواند به خراب بودن هیتر المنت اشاره داشته باشد ولی باید بدانید که اگر یخچال شما به خوبی خنک نمی کرد، می توان گفت بقیه قطعه های یخچال با مشکل رو به رو شده است و بهتر است که یک متخصص تعمیرات یخچال به دنبال مشکل یخچال بگردد.

علائم خرابی هیتر المنت یخچال

علائم خرابی المنت یخچال

سخن پایانی

اگر قصد دارید برای تعمیر هیتر المنت خود اقدام کنید، می توانید با تماس با کارشناسان نلی هوم، این کار را به تعمیرکاران ما بسپارید و در کمترین زمان و مناسب ترین هزینه این کار را برای شما انجام خواهند داد. شرکت نلی هوم صفر تا صد تعمیر یخچال را به صورت تضمینی و با قیمت مناسب برای شما انجام می شود و دیگر نیازی نیست نگرانی خرابی یخچال خود و هزینه های تعمیر آن باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

تلفن تماس: 44402756 021- و 91300652 021-

سوالات متداول

 1. از کجا باید فهمید که هیتر المنت یخچال خراب شده است؟
  معمولا زمانی که هیتر المنت سالم است، میزان مقاومت نشان داده شده بر روی 150 اهم می باشد و اگر خراب باشد بر روی عدد 600 ثابت می ماند. همچنین بهتر است بدانید که در حالت استاندارد، هیتر المنت یخچال باید بین عدد 100 تا 500 اهم باشد.
 2. یکی از رایج ترین علائم خراب شدن المنت هیتر یخچال چیست؟
  یکی از علائم خرابی هیتر المنت، بیش از حد سرد شدن یخچال است و همانطور که می دانید هیتر المنت به گرم کردن یخچال کمک می کند تا یخچال برفک نزند. زمانی که هیتر المنت خراب می شود، باعث اختلال در چرخه خنک سازی یخچال می شود و یخ های داخل اواپراتور آب نشود. همچنین بهتر است بدانید که گرم یا داغ نبودن پشت یخچال، یکی دیگر از علائم خراب بودن هیتر المنت یخچال است و بهتر است برای تعمیر آن هر چه سریع تر اقدام کنید.
 3. برای تعمیر لوازم خانگی باید به کجا مراجعه کرد؟
  نلی هوم با داشتن بهترین متخصص ها و تعمیرکاران در سریع ترین زمان ممکن، لوازم خانگی شما را تعمیر می کند و تحویل شما می دهند.

بیشتر بخوانید: تعمیر اواپراتور یخچال