در اینجا می‌خواهیم به موضوع تعمیر موتور ماشین لباسشویی و مشکلاتی که معمولا برای آن به وجود می‌آید، بپردازیم.
مواردی مانند:

 1. انواع موتور ماشین لباسشویی
 2. علائم خرابی موتور ماشین لباسشویی
 3. تست موتور ماشین لباسشویی
 4. علائم نیم سوز موتور ماشین لباسشویی
 5. علائم سوختن موتور ماشین لباسشویی
 6. تعمیر موتور ماشین لباسشویی

انواع موتور ماشین لباسشویی

 • DC : این موتور از نوع بدون ذغال بوده و یک روتور با آهنربای دائمی است و بدون تسمه کار می‌کند.
 • موتورهای القائی آسنکرون: این نوع موتور دارای خازن هستند و دو سرعت متفاوت دارند.
 • موتور اونیورسال: این مدل در دو مدل الکترونیکی و الکترومکانیکی در بازار موجود است که کنترل آن توسط برد الکترونیکی و با استفاد از کنترل ولتاژ انجام می‌شود.

علت اینکه به تعمیر موتور لباسشویی نیازمند می‌شوید چیست؟

تعمیر موتور ماشین لباسشویی

موتور ماشین لباسشویی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین اجزائ ماشین لباسشویی است. این قعطه مهم هدایت کل دستگاه را برعهده دارد و طبیعی است که اگر با مشکلی مواجه شود کل دستگاه بلا استفاده می‌شود پس تعمیر موتور ماشین لباسشویی جزو نکات خیلی مهمی است که به حفظ و نگهداری آن کمک می‌کند.

همانطور که قبلا گفتیم اگر موتور ماشین لباسشویی مشکل داشته باشد کل دستگاه از کار خواهد افتاد.
اگر به عواملی مانند:

• لرزش زیاد و غیرطبیعی ماشین هنگام شستشو
• لباس در ماشین خوب شسته یا آب‌گیری نشود
• سروصدای بی از حد ماشین
• وارد یا خارج نشدن آب از ماشین لباسشویی
• عدم چرخش دیگ ماشین لباسشویی
• و….

به هر کدوم از موارد بالا برخورد داشتید باید چک کنید ممکن است ایراد از موتور باشد، اگر بعد از بررسی متوجه شدید که ایراد از موتور بود هرچه سریع‌تر اقدام به تعمیر موتور ماشین لباسشویی خود توسط یک تعمیرکار ماهر کنید.

تعمیر ماشین لباسشویی با نلی هوم

تیم متخصص و باتجربه ما در زمینه تعمیر انواع لباسشویی های خانگی و بیمارستانی در محل با قطعات اورجینال و با گارانتی

شعب مرکزی

موتور ماشین لباسشویی چگونه کار می‌کند ؟

علت لرزش در ماشین لباسشویی

در اینجا برای اینکه بیشتر به اهمیت موتور لباسشویی پی ببرید و در نگهداری آن بیشتر دقت داشته باشید درباره نحوه عملکرد لباسشویی و موتور آن بیشتر توضیح خواهیم داد. موتور ماشین لباسشویی که یکی از مهم‌ترین اجزا در این ماشین است هدایت کل کارهایی را که در ماشین انجام می‌شود از جمله چرخش، پر و خالی کردن آب در ماشین و… را برعهده ارد.

در پایین ماشین لباسشویی یک بلوک بتنی برای زمانی که دور موتور دستگاه بالاست برای حفظ تعادل آن تعبیه شده است. این موتور دستگاه است که باعث می‌شود گیربکس سنگینی که در محفظه فولادی قرار دارد حرکت کند.

تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

همچنین بهتر است بدانید که ماشین لباسشویی دارای دو مخزن استیل است یکی از مخزن‌ها (مخزن داخلی) شیارهای زیادی دارد که لباس در آن نگه داشته می‌شود، در بین این مخزن یک همزن وجود دارد و در کناره های آن سوراخهایی تعبیه شده است تا آب هنگام چرخش دستگاه از مخزن خارج شود.

به خاطر وجود لرزش در مخزن داخلی باید اتصال آن با بقیه بخش‌های دستگاه جوری باشد که بدون برخورد به بخش‌های دیگر به درستی قادر به حرکت باشد. درباره کارآیی مخزن خارجی باید بگوئیم که کاملا آب‌بندی شده است و به بدنه ماشین متصل می‌شود. همچنین عملکرد سیستم پشتیبانی تسمه این‌گونه است که با کمک قرقره‌ها در عملکرد چرخش آن نقش خواهد داشت.

در چه صورت به تعمیر موتور ماشین لباسشویی نیاز است؟

تعمیر موتور لباسشویی

اگر به هر دلیلی موتور ماشین لباسشویی شما دچار خرابی شد، می توانید از یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. این خرابی موتور نشانه ها و علائمی دارد از جمله گرم شدن بیش از حد، نچرخیدن لباس ها در هنگام استفاده از آن، کارکرد متناوب، قطع مداوم، ایجاد صدای عجیب؛ که در صورت مواجه شدن با این عیوب به احتمال زیادی نیاز به تعمیر موتور ماشین لباسشویی شما می‌باشد، برای اینکه مطمئن شوید ایراد از موتور است یا از دیگر بخش‌های ماشین لباسشویی، آزمایشات زیر را روی لباسشویی خود انجام دهید، که امکان شناسایی مشکل را به شما می‌دهد.

در مرحله اول حتما نکات ایمنی برای جلوگیری از برق گرفتکی را مانند کشیدن دستگاه از برق قبل شروع بررسی آن برای رفع مشکل، داشتن دستکش عایق و… را رعایت کنید.

بعد از انجام اقدامات ایمنی برای بررسی سلامت موتور و یا اینکه بفهمید آیا موتور ماشین لباسشویی شما به تعمیر نیاز دارد باید اول برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی به آن دسترسی پیدا کنید بعد از آن سیم‎های متصل به موتور را جدا کنید.

نکته مهم: از نحوه اتصال سیم‌ها به دستگاه قبل از جداسازی عکس بگیرید تا بعد از انجام کارها برای اتصال آن‌ها به مشکل نخورید.

 1. پس از آن ابتدا مولتی متر خود را روی کمترین تنظیمات قرار دهید.
 2. یکی از پروب های مولتی متر خود را بردارید و آن را به یک ترمینال در موتور متصل کنید.
 3. پروپ دیگر را بگیرید و آن را به پایانه دیگر موتور اتصال دهید.
 4. اعداد را در مولتی متر خود بررسی کنید. مقاومت کم یا نزدیک به صفر نشان دهنده سالم بودن موتور دستکاه و عملکرد مناسب آن است. اگر میزان قرائت زیاد باشد، نشان خواهد داد که موتور دستگاه معیوب است.

به این نکته مهم توجه داشته باشید، زمانی‌ این آزمایشات حتما دسته‌های لاستیکی را بر روی پروب های مولتی متر قرار هید.

سخن آخر: همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم موتور ماشین لباسشویی به عنوان قلب آن شناخته شده و حساسیت و ظرافت خاصی دارد. اگر تعمیر آن به درستی انجام نشود این ماشین بلا استفاده شده پس تعمیر موتور ماشین لباسشویی خود را پشت گوش نیاندازید و حتما به تعمیرکار مطمئنی بسپارید تا باعث خرابی بیشتر آن نشوید.

تعمیر لاستیک درب ماشین لباسشویی